Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 22.05.2020, sygn. 0114-KDIP2-2.4011.40.2020.2.AG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4011.40.2020.2.AG
Preferencyjne opodatkowanie całości dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box)
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 lutego 2020 r. (data wpływu 12 lutego 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 27 kwietnia 2020 r. (data nadania 27 kwietnia 2020 r., data wpływu 27 kwietnia 2020 r.) na wezwanie z dnia 9 kwietnia 2020 r. Nr 0114-KDIP2-2.4011.40.2020.1.AG (data nadania 9 kwietnia 2020 r., data odbioru 11 kwietnia 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie prawa do zastosowania obniżonej 5% stawki podatku od dochodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (pytanie nr 1) jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 lutego 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą polegającą m.in. na tworzeniu i rozwijaniu autorskiego oprogramowania w ramach umów z innymi firmami o podobnym profilu działalności. Zgodnie z tymi umowami prace dotyczą projektowania, implementacji oraz tworzenia i modyfikacji oprogramowania a wynagrodzenie z nich wynikające przysługuje mi z tytułu sprzedaży prawa do wytworzonego oprogramowania i jest rozliczane w cyklach miesięcznych na podstawie faktury VAT za usługi. Podstawą do wyliczenia wartości, za jaką sprzedawane jest prawo do wytworzonego oprogramowania jest czas poświęcony na jego wytworzenie (stawka godzinowa) lub z góry umówiona kwota za wytworzenie określonego oprogramowania. Jeżeli w umowie znajdują się także zapisy dotyczące innych prac, szkoleń, czy wsparcia marketingowego, czyli prac nie związanych wprost z tworzeniem oprogramowania, to są one odrębnym przedmiotem umowy oraz są osobno fakturowane (jako osobna pozycja na fakturze lub odrębną fakturą). Moja działalność sprowadza się do wykonywania głównie oprogramowania realizującego bądź optymalizującego procesy biznesowe w firmach, które korzystają z oprogramowania moich zleceniodawców. Czasem są to nowe moduły podstawowe takich systemów, np. moduł magazynowy do istniejącego systemu ERP, który dotychczas takiego modułu nie posiadał, albo moduły dedykowane, np. moduł rozliczania wynagrodzenia w konkretnej firmie, która z racji na specyfikę działalności w standardowym module nie mogła być rozliczana. Zadania mi przekazywane są formułowane na poziomie ogólnym, to jest problemu do rozwiązania, a sposób realizacji pozostaje w mojej gestii od etapu projektowego, przez konsultacje po zaprogramowanie wypracowanych rozwiązań. Wykorzystuję do tego moją wiedzę i doświadczenie. Dla danego klienta, w jednym czasie często realizuję równolegle kilka mniejszych i większych zadań, realizacja mniejszych zamyka się w jednym dniu, większe realizowane są przez okres kilku miesięcy. Zlecenia są przekazywane przez klientów na bieżąco, nie są więc w umowach wspomniane wprost, umowa reguluje jedynie sposób zgłaszania zleceń i ich rozliczania w okresie trwania umowy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right