Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 26.05.2020, sygn. 0115-KDIT2.4011.216.2020.2.ŁS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.216.2020.2.ŁS

Ulga termomodernizacyjna modernizacja dachów budynków mieszkalnych i wymiana pokrycia dachu garażu.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 lutego 2020 r. (data wpływu 20 lutego 2020 r.), uzupełnionym w dniu 21 maja 2020 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi termomodernizacyjnej jest:

  1. prawidłowe w części dotyczącej wydatków poniesionych na termomodernizację budynków mieszkalnych jednorodzinnych,
  2. nieprawidłowe w części dotyczącej wydatków poniesionych na wymianę pokrycia dachowego garażu.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lutego 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 21 maja 2020 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi termomodernizacyjnej.

We wniosku i jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca razem z żoną wspólność majątkowa jest właścicielem domu jednorodzinnego. W 2019 r. Wnioskodawca przeprowadził termomodernizację dachu. W ramach tego zostały wykonane następujące prace:

  • usunięcie starego pokrycia (dachówka ceramiczna - stara popękana),
  • wstawienie okien połaciowych,
  • wymiana drewnianych łat na nowe,
  • docieplenie dachu wełną mineralną
  • utylizacja starego pokrycia (garaż eternit) we własnym zakresie.

Poniesione wydatki zostały pokryte całkowicie ze środków własnych. Wnioskodawca wszystkie koszty chciałby odliczyć w związku z korzystaniem z ulgi termomodernizacyjnej. Wnioskodawca jest zatrudniony na umowę o pracę. Poniesione koszty nie zostaną zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Na wykonane prace posiada faktury VAT. Na tej samej działce Wnioskodawca posiada drugi budynek, wcześniej gospodarczy, ale po zakupie domu, po 2006 r. zmienił jego przeznaczenie na budynek mieszkalny i z tego tytułu płaci podatek od nieruchomości. Do tego budynku przylega garaż Wnioskodawcy. Na budynku tym, na którym była dachówka z eternitu, Wnioskodawca również zmienił dach na nowy, a na garażu położył blachodachówkę (Wnioskodawca posiada na to faktury, bo sam montował). Prace były robione dwuetapowo, jeden budynek mieszkalny w kwietniu 2019 r., drugi w sierpniu 2019 r. Na oba etapy są odrębne faktury VAT. Wszystkie prace mają na celu pomniejszenie kosztów ogrzewania i co za tym idzie wpłyną korzystnie na środowisko. W kolejnym etapie Wnioskodawca ma zamiar wymienić też piec gazowy na nowszy, bardziej ekologiczny. W uzupełnieniu Wnioskodawca wskazał, że wydatki związane są z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Oba budynki, o których mowa we wniosku, to budynki mieszkalne w rozumieniu art. 3 pkt 2a ustawy Prawo budowlane. Przedsięwzięcie termomodernizacyjne zakończy się w ciągu 3 lat licząc od 2019 r. Poniesione wydatki nie będą sfinansowane ani dofinansowane z środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska. Poniesione wydatki nie zostaną zwrócone w żadnej formie, nie zostaną odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Nie zostaną również uwzględnione w związku z korzystaniem z innych ulg podatkowych. Wysokość poniesionych wydatków udokumentowana jest fakturami wystawionymi przez podatników podatku od towarów i usług niekorzystających ze zwolnienia. Faktury z 2019 r. wystawione są na Wnioskodawcę i jego żonę S. L. Kolejne faktury mogą być także wystawione na oboje małżonków. Wnioskodawca wyjaśnił także, że na pierwszym budynku kupionym w 2006 r. prace obejmowały:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00