Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 25.05.2020, sygn. 0115-KDWT.4011.7.2020.1.BK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDWT.4011.7.2020.1.BK

Zwolnienia z opodatkowania dochodu osiągniętego z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 marca 2020 r. (data wpływu 17 marca 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 marca 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania dochodu osiągniętego z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W 2017 r. Wnioskodawca sprzedał mieszkanie, którego właścicielem razem z żoną był od 10 lat. W 2011 r. niespodziewanie zmarła żona. Sprawa spadkowa odbyła się w 2011 r. i część mieszkania przypadająca na żonę, drogą dziedziczenia przeszła na własność Wnioskodawcy oraz dwojga ich dzieci. W lutym 2012 r. dzieci dokonały w formie aktu notarialnego darowizny swoich części na korzyść Wnioskodawcy. Wnioskodawca wskazał, że jest osobą, która choruje przewlekle na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze i posiada orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Ponieważ Jego mieszkanie znajdowało się na trzecim piętrze postanowił je sprzedać i kupić nowe na parterze. Z uwagi na fakt, że nie minęło jeszcze 5 lat od nabycia w drodze darowizny, Wnioskodawca złożył w Urzędzie Skarbowym PIT-39, w którym skorzystał ze zwolnienia podatkowego, przeznaczając uzyskany przychód w kwocie 80.000 zł na własne cele mieszkaniowe. W lipcu 2017 r. Wnioskodawca podpisał notarialną umowę deweloperską ze spółką z o.o. (dalej jako: Deweloper) na wybudowanie i przekazanie własności lokalu na rzecz Wnioskodawcy na parterze wielorodzinnego bloku. Wnioskodawca nadmienia, że kwota dotychczas przekazywanych środków na konto dewelopera to 155.100 zł. Klucze do mieszkania miały być wydane do końca 2018 r. a przeniesienie własności lokalu do końca czerwca 2019 r. Na przełomie luty/marzec 2018 r. budowa budynku została jednak wstrzymana. Jak wskazuje Wnioskodawca Deweloper oraz bank, w którym Deweloper posiada rachunek bankowy zaczęli wzajemnie się oskarżać o nieprawidłowości, które trwają nadal i wiele spraw utknęło w Sądzie i Prokuraturze. W 2019 r. Deweloper prowadził jeszcze prace na zewnątrz budynku przy elewacji doprowadzając stan zaawansowania budowy do 80%. W obecnej chwili istnieje szansa na to, że Sąd wyda decyzję o restrukturyzacji Dewelopera i nakaże odblokowanie środków nabywców zablokowanych w banku i budynek zostanie ukończony. Wnioskodawca podkreśla, że cała ta sytuacja bardzo odbiła się Jego na zdrowiu fizycznym oraz psychicznym. Od dłuższego czasu jest pod kontrolą Poradni Zdrowia Psychicznego z powodu depresji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00