Interpretacja indywidualna z dnia 26.05.2020, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.196.2020.1.PK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.196.2020.1.PK
Opodatkowanie transakcji dostawy towarów wraz z transportem poza terytorium kraju, realizowanych na rzecz kontrahenta zagranicznego posługującego się krajowym numerem NIP
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2019 r., poz. 900, ze zm), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 14 kwietnia 2020 r. (data wpływu 20 kwietnia 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania transakcji dostawy towarów wraz z transportem poza terytorium kraju, realizowanych na rzecz kontrahenta zagranicznego posługującego się krajowym numerem NIP - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 kwietnia 2020 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie w zakresie opodatkowania transakcji dostawy towarów wraz z transportem poza terytorium kraju, realizowanych na rzecz kontrahenta zagranicznego posługującego się krajowym numerem NIP.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca (dalej także jako: Spółka) jest przedsiębiorcą funkcjonującym - w formie spółki z o.o. - od kilkunastu lat na rynku krajowym oraz rynku międzynarodowym. Głównym przedmiotem prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej jest produkcja i sprzedaż palet drewnianych oraz elementów (do) palet drewnianych (dalej: Elementy). Ponadto Spółka prowadzi również działalność w zakresie: handlu art. spożywczymi; usług transportu towarów (ściślej: transportu krajowego i międzynarodowego). Dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej Spółka posiada wszelkie zezwolenia, licencje itp. wymagane obowiązującymi przepisami prawa.
W 2013 r. Spółka rozpoczęła współpracę z kontrahentem mającym siedzibę na terytorium Niemiec (dalej jako: kontrahent M.; forma prawna: niemiecka spółka prawa handlowego, odpowiednik polskiej sp. z o.o.), w ramach której nabywał on produkowane przez Spółkę Elementy. Od początku współpracy kontrahent M. na potrzeby transakcji dokonywanych ze Spółką posługiwał się polskim numerem NIP. Ustalone warunki współpracy handlowej przewidywały, iż to do obowiązków Spółki należało zapewnienie transportu do miejsc docelowych na terytorium Włoch, czego przejawem było wskazywanie przez kontrahenta M. w składanych przez niego zamówieniach na towary (Elementy) - miejsc (adresów), do których Spółka obowiązana była dostarczyć owe towary (Elementy). Towary (Elementy) transportowane były samochodami ciężarowymi TIR.