Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 19.05.2020, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.281.2020.MS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.281.2020.MS

opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 lutego 2020 r. (data wpływu 3 marca 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box) jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 marca 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca od dnia .2016 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalność Gospodarczej pod firmą , której przedmiotem jest działalność związana z oprogramowaniem. Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1387, z późn. zm.; dalej ,,ustawa o PIT). Wnioskodawca rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a wybrana przez Niego forma opodatkowania to podatek liniowy. Od dnia 2017 r. do dnia .. 2019 r. Wnioskodawca świadczył usługi na rzecz Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą.(nr KRS ) dalej ,,Spółka polegające na tworzeniu oprogramowania na podstawie zawartej pomiędzy stronami ramowej umowy o współpracy. Wnioskodawca w sposób samodzielny i dowolny mógł kształtować czas i miejsce wykonywania czynności i nie pozostaje pod bezpośrednim kierownictwem Spółki. Jako podmiot prowadzący działalność gospodarczą ponosił wszelkie ryzyko z tym związane. Wnioskodawca ponosił odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy wobec Spółki, jej klientów i osób trzecich. W ramach współpracy ze Spółką, tworzył programy komputerowe lub ich części, a więc utwory chronione w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na podstawie ww. umowy przenosił na Spółkę całość autorskich praw majątkowych do wytworzonych utworów. Przeniesienie praw autorskich obejmowało również prawo zezwalania na wykonywanie zależnych praw autorskich do tych utworów. Przeniesienie autorskich praw majątkowych stawało się skuteczne z chwilą przyjęcia utworów przez Spółkę. Wynagrodzenie wypłacone przez Spółkę na rzecz Wnioskodawcy zgodnie z umową wykonawczą zawierało w sobie również wynagrodzenie za przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00