Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 15.05.2020, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.272.2020.1.MS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.272.2020.1.MS

opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 2 marca 2020 r. (data wpływu 2 marca 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 marca 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca od 2013 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą wyłącznie na terytorium Polski, której głównym przedmiotem jest działalność związana z oprogramowaniem. Od 2016 r. świadczy usługi programistyczne na zasadzie pracy zdalnej, na rzecz Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej Spółka) z siedzibą w Polsce, na podstawie zawartej na czas nieokreślony umowy ramowej o współpracy. Działalność badawczo-rozwojową rozpoczął w 2018 r. Wnioskodawca nie zatrudnia pracowników, ani nie zleca wykonania prac wynikających z zawartej umowy na rzecz podwykonawców. Zgodnie z zapisami w umowie, po zaprojektowaniu i wykonaniu dzieła w postaci oprogramowania wraz z dokumentacją, przenosi On na zamawiającego, tj. Spółkę, całość autorskich praw majątkowych do dzieła w postaci oprogramowania wraz z dokumentacją, za co otrzymuje wynagrodzenie. Wnioskodawca uzyskuje zatem przychód ze sprzedaży prawa do wytworzonego przez siebie oprogramowania. Umówione wynagrodzenie zależne jest od czasu świadczenia usług, tj. ustalona została stawka za każdą godzinę świadczenia usług. Rozliczenie następuje w cyklach miesięcznych na podstawie faktur VAT. Wytwarzane przez Niego oprogramowanie stanowi utwór podlegający ochronie na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Autorskie prawo do programu komputerowego gwarantowane jest na mocy art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1191, z późn. zm.). Zgodnie z art. 74 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Przeniesienie praw na Spółkę następuje w zakresie wszelkich pól eksploatacji przewidzianych przez ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00