Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 13.05.2020, sygn. 0115-KDIT3.4011.158.2020.1.AWO, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.158.2020.1.AWO

Czy w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązujących od dnia 1 stycznia 2017 r., Wnioskodawca regulując całą należność wobec zagranicznego kontrahenta, wynikającą z transakcji zawartej poza terenem Polski gotówką, będzie miał prawo do zaliczenia poniesionego wydatku do kosztów uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, gdy wartość transakcji zawartej w walucie obcej (po przeliczeniu) wynosić będzie powyżej 15.000 zł?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 lutego 2020 r. (data wpływu 20 lutego 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lutego 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku tym przedstawiono następujący stan faktyczny.

Firma, w ramach której Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą zajmuje się między innymi przewozem .... Dnia 25 stycznia 2020 r. Wnioskodawca zakupił w samochód ciężarowy marki z hydraulicznym dźwigiem samochodowym (HDS) do transportu .... Dokumentem potwierdzającym ten zakup jest faktura od firmy . Zakupiony samochód będzie (w firmie Wnioskodawcy) stanowił środek trwały i będzie służyć świadczeniu usług przewozu ....

Środki finansowe na zakup powyższego środka trwałego Wnioskodawca uzyskał z kredytu bankowego, który uruchomiony został kilka dni wcześniej. Wnioskodawca wraz z kierowcą (pracownikiem) udał się do w celu sprawdzenia stanu technicznego pojazdu, który miał zamiar zakupić. Po sprawdzeniu samochodu i HDS Wnioskodawca zdecydował się na natychmiastowy zakup, gdyż firma posiadała już następnego, potencjalnego nabywcę. Cena została ustalona na poziomie (około zł). Kontrahent zagraniczny oczekiwał uregulowania należności z tytułu sprzedaży niezwłocznie, tj. gotówką zapłaconą z momentem zawarcia przedmiotowej transakcji. Wnioskodawca dokonał płatności za pojazd na terenie w formie gotówkowej. Wartość jednorazowej transakcji przekroczyła kwotę 15.000 zł. Jest to pierwszy środek trwały, który Wnioskodawca zakupił poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00