Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 28.04.2020, sygn. 0111-KDIB2-1.4011.15.2020.2.AM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4011.15.2020.2.AM
w zakresie prawa do zastosowania obniżonej 5% stawki podatkowej do dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 900 ze zm.) oraz art. 15zzs ust. 7 ustawy z dnia 2 marca 2020r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020r. poz. 374 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 28 stycznia 2020 r. (który wpłynął w tym samym dniu za pośrednictwem e-PUAP), uzupełnionym 15 kwietnia 2020 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie prawa do zastosowania obniżonej 5% stawki podatkowej do dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 stycznia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie prawa do zastosowania obniżonej 5% stawki podatkowej do dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 14 kwietnia 2020 r. Znak: 0111-KDIB2-1.4011.15.2020.1.AM wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 15 kwietnia 2020 r.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług w zakresie oprogramowania z przeważającym PKD 62.01.Z, w której rozlicza się wg podatku liniowego na podstawie książki przychodów i rozchodów. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT. Od 1 lutego 2019 roku świadczy usługi na rzecz Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w zakresie projektowania i wytwarzania oprogramowania komputerowego - aplikacji dla graczy umożliwiającej proste zarządzanie biblioteką gier oraz zbieranie statystyk ze wszystkich dostępnych dla graczy platform. Jest to pierwszy na świecie projekt tego typu na tak dużą skalę. Wymaga on zastosowania innowacyjnego podejścia do tematów skalowania oraz optymalizacji, aby zapewnić aplikacji wysoką wydajność w przetwarzaniu dużej ilości danych. W ramach zawartej umowy Wnioskodawca przenosi na Spółkę całość autorskich praw majątkowych za co otrzymuje wynagrodzenie, które uwzględnione jest w wynagrodzeniu za świadczenie usług w cyklach miesięcznych na podstawie wystawianej przeze mnie faktury VAT. Wnioskodawca nie nabywa wyników prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez inne podmioty, ani praw autorskich innych podmiotów. Wnioskodawca jest częścią zespołu programistów zatrudnionych przez klienta. Oprogramowanie, które Wnioskodawca tworzy w ramach umowy o świadczeniu usług jest rezultatem jego własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej. Jest ono tworzone w sposób systematyczny w celu zwiększania zasobów wiedzy jak i wykorzystywania posiadanych zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W związku z powyższym Wnioskodawca chciałby skorzystać z przepisów art. 30ca i art. 30cb ustawy o PIT, które umożliwiają zastosowanie 5% stawki opodatkowania odnośnie do dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, tj. autorskiego prawa do programu komputerowego (art. 30ca ust. 1 i ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT). Wnioskodawca chciałby rozliczyć dochód uzyskany z autorskiego prawa do programu komputerowego za rok 2019 ze stawką podatku dochodowego wynoszącą 5%. Na potrzeby skorzystania z IP BOX Wnioskodawca będzie posiadał odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zgodnie z wymogami art. 30cb ustawy o PIT, ewidencję, pozwalającą na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right