Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 22.04.2020, sygn. 0115-KDIT1.4011.52.2020.2.MR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.52.2020.2.MR

Czy przychody z wynajmu wspomnianej nieruchomości wykorzystywanej dotychczas w działalności gospodarczej Wnioskodawca będzie mógł zaliczyć do źródła najmu prywatnego art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i rozliczać ryczałtem według stawki 8,5 %?

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 ze zm.) w zw. z art. 15zzs ust. 7 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 stycznia 2020 r. (data wpływu 14 stycznia 2020 r.), uzupełnionym w dniu 20 marca 2020 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 stycznia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług motoryzacyjnych (wulkanizacyjnych) naprawa i wymiana opon w pojazdach samochodowych. Działalność opodatkowana jest na zasadach ogólnych, prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Przy prowadzeniu działalności gospodarczej wykorzystywana jest nieruchomość budynek gospodarczy składający się z warsztatu i pomieszczeń przynależnych. Wspomnianą nieruchomość wybudował w 1992 r. Budynek jest jednopiętrowy, na parterze o pow. 216 m2 uruchomił działalność w zakresie wulkanizacji. Na piętrze przez 20 lat mieszkał i jest tam zameldowany na stałe. Nieruchomość ta została wprowadzona do ewidencji środków trwałych, dokonywane są odpisy amortyzacyjne zaliczane do kosztów podatkowych. W związku z zaawansowanym wiekiem (ma 80 lat i pobiera obecnie emeryturę) oraz czekającymi go w niedalekiej przyszłości dwiema zaległymi operacjami zamierza zlikwidować prowadzoną działalność gospodarczą. Po zakończeniu świadczenia usług motoryzacyjnych (wulkanizacyjnych) wspomnianą nieruchomość (parter) chciałby wynajmować aby mieć środki na utrzymanie nieruchomości oraz potrzeby bytowe z uwagi na niską emeryturę w wys. 1.700 zł. Zakłada, że wynajmie pomieszczenie warsztatowe jednemu solidnemu i uczciwemu najemcy. Nie będzie zatrudniał żadnych pracowników. Nie będzie korzystał z obsługi księgowej ani z obsługi zarządczej. Nie będzie zawierał umów cywilnoprawnych. Wspomniane pomieszczenie dla potrzeb wynajmu nie będzie podlegać adaptacji ani remontowi. Przychody z najmu nie będą stanowić dla niego głównego źródła utrzymania lecz będą uzupełnieniem dochodów z emerytury.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00