Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 16.04.2020, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.29.2020.2.TK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.29.2020.2.TK

Uznanie czy darowizna udziałów w spółce jawnej dokonana na rzecz ojca będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 stycznia 2020 r. (data wpływu 23 stycznia 2020 r.), uzupełnionym pismami z dnia 1 kwietnia 2020 r. (data wpływu 2 i 7 kwietnia 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podlegania opodatkowaniu darowizny udziałów w spółce jawnej na rzecz ojca jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 stycznia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podlegania opodatkowaniu darowizny udziałów w spółce jawnej na rzecz ojca. Wniosek uzupełniono pismami z dnia 1 kwietnia 2020 r. (data wpływu 2 i 7 kwietnia 2020 r.) o doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w formie spółki jawnej, w której posiada udziały w wysokości 25%. Posiadane udziały nie były bezpośrednim, stałym i koniecznym rozszerzeniem prowadzonej działalności gospodarczej. Pozostali wspólnicy to brat mający udziały 25% i ojciec 50% udziałów w spółce. Wnioskodawca zamierza darować wszystkie swoje udziały jednemu ze wspólników w wysokości 25%, który posiada udziały 50%. Po przekazaniu udziałów w formie darowizny wspólnik, który jest ojcem Wnioskodawcy, będzie posiadał 75% udziałów w spółce jawnej. Przedmiot działalności gospodarczej nie ulegnie zmianie i będzie odpowiadał obecnie prowadzonemu, tj. 26.12.Z produkcja elektronicznych obwodów drukowanych. Spółka jawna jest czynnym podatnikiem VAT. Całość praw i obowiązków wspólnika spółki wynikających z posiadanych udziałów zostanie przeniesiona na mocy sporządzonej umowy darowizny (bez formy aktu notarialnego) zgodnie z zapisami art. 10 Kodeksu spółek handlowych. Byt spółki zostanie zachowany, jedynie zmianie ulegnie jej skład osobowy oraz wielkość posiadanych udziałów przez wspólnika, któremu zostaną podarowane udziały. Umowa spółki daje możliwość przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki na inną osobę. Pozostali wspólnicy wyrażają na to zgodę. Umowa nie będzie zawarta w formie aktu notarialnego, ponieważ Wnioskodawca nie posiada udziału rzeczowego w poszczególnych składnikach majątku będącego własnością spółki, w tym w nieruchomościach. Zmiana składu osobowego nie stanowi zmiany umowy spółki. Darowizna nastąpi na podstawie umowy darowizny zawartej w formie pisemnej. Posiadane przez Wnioskodawcę udziały zaliczane są do praw majątkowych, gdyż członkostwo w spółce jawnej jest nierozerwalnie związane z udziałem, który określa także ogół praw i obowiązków, które Wnioskodawca posiada w spółce, a zatem ma on prawo rozporządzania nimi w oparciu o stosowny przepis Kodeksu spółek handlowych oraz postanowienia umowy spółki. Wnioskodawca podkreśla, że właścicielem rzeczy i nieruchomości oraz praw do majątku jest spółka, a nie jej wspólnicy, wobec czego pomimo dokonania darowizny udziałów majątek spółki nadal pozostanie jej majątkiem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00