Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 03.04.2020, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.17.2020.2.SJ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.17.2020.2.SJ

opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 stycznia 2020 r. (data wpływu 9 stycznia 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 11 marca 2020 r. (data wpływu 11 marca 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 stycznia 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej.

Z uwagi na braki formalne wniosku, Organ podatkowy pismem z dnia 4 marca 2020 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.17.2020.1.SJ (doręczonym dnia 5 marca 2020 r.), wezwał Wnioskodawcę na podstawie art. 13 § 2a, art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) do jego uzupełnienia, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia. W odpowiedzi na ww. wezwanie w dniu 11 marca 2020 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku (nadane w dniu 11 marca 2020 r.).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, całość osiągniętych przez Niego dochodów podlega opodatkowaniu w Polsce. Prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, której głównym przedmiotem jest działalność związana z wytwarzaniem oprogramowania. Rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Przedmiotem prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej jest świadczenie usług programistycznych dla podmiotów zewnętrznych (dalej: Kontrahenci). W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca planuje opracowywanie nowych lub ulepszanie istniejących programów, procesów, usług. Jako twórca oprogramowania będzie On jego właścicielem tylko do momentu odpłatnego przekazania go na rzecz danego Kontrahenta. Zasadniczo, zadaniem Wnioskodawcy będzie systematyczne ulepszanie oprogramowania do stanu satysfakcjonującego Kontrahenta. Tworzone oprogramowanie będzie częścią bardziej złożonego programu i po opisanym powyżej przekazaniu Kontrahentowi zostanie ono zaimplementowane wewnątrz całego systemu należącego bądź wykorzystywanego przez Kontrahenta. W ramach świadczonych usług, na podstawie stosownych umów, Wnioskodawca będzie przenosił na Kontrahentów wszelkie prawa utworów powstałych w wyniku ich realizacji. W otrzymanym przez Wnioskodawcę wynagrodzeniu za daną usługę będzie zawarte wynagrodzenie za przeniesienie ww. praw. Nie będzie On nabywał własności ani licencji wyłącznej do utworów, które rozwija, ani do wyników prac badawczo-rozwojowych innych podmiotów. Działalność ta będzie obejmowała w szczególności: napisanie nowej funkcjonalności programu w postaci kodu źródłowego wraz z jego uruchomieniem i dostosowaniem, w konsekwencji ulepszeniem i rozwojem produktu lub ulepszenie oraz rozwój już istniejącego programu, aby np. przyspieszyć jego działanie, poprawić dokładność rezultatów, ograniczyć zużycie zasobów, bądź w celu poprawienia procesu. Zadaniem Wnioskodawcy jest użycie wiedzy i umiejętności, bądź zdobycie jej aby zaplanować, zaprojektować i stworzyć techniczne rozwiązanie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00