Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 24.03.2020, sygn. 0115-KDIT2.4011.145.2019.2.RS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.145.2019.2.RS
Opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową IP BOX.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 24 grudnia 2019 r. (data wpływu 26 grudnia 2019 r.), uzupełnionym w dniu 23 lutego 2020 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26 grudnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 23 lutego 2020 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową.
We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.
Od dnia 5 lipca 2018 r. Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, w ramach której świadczy usługi związane z wytwarzaniem oprogramowania. W ramach zleconych usług programistycznych wykonuje przede wszystkim czynności obejmujące tworzenie kodu źródłowego oraz wynikowego. Rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Od 6 lipca 2018 r. Wnioskodawca świadczy usługi programistyczne na podstawie zawartej umowy ze spółką akcyjną (dalej: Spółka), zajmującą się wytwarzaniem oprogramowania dla branży finansowej. W ramach umowy Wnioskodawca przenosi na Spółkę całość autorskich praw majątkowych do programu komputerowego, za co otrzymuje wynagrodzenie. Działalność Wnioskodawcy polega na programowaniu, wytwarzaniu oprogramowania, rozwijaniu platformy algorytmicznego tradingu. Rozwija strategie zwiększające płynność rynków. Użytkownikami tych produktów są: domy maklerskie, giełdy kryptowalut, oraz klienci indywidualni zamawiający strategie dokonujące transakcji na rynkach. Z platformy korzystają maklerzy do animowania rynków. Wnioskodawca należy do zespołu programistów pracujących nad przedmiotowym oprogramowaniem. Nie nabywa wyników prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez inne podmioty ani praw autorskich innych podmiotów. Tworzy i rozwija autorskie oprogramowanie stanowiące utwór podlegający ochronie na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Z uwagi na ogromną skalę i wysoki poziom skomplikowania, oprogramowanie, które współtworzy znajduje się na granicy możliwości współczesnych technologii.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right