Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 06.03.2020, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.114.2020.1.KF, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.114.2020.1.KF

Możliwość skorzystania z odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej (zabieg operacyjny).

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 23 stycznia 2020 r. (data wpływu 29 stycznia 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 stycznia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Na skutek wypadku w () 2019 r. u Wnioskodawczyni doszło do złamania kręgosłupa w części lędźwiowej. W wyniku tego urazu Zainteresowana przestała chodzić i trafiła do szpitala. Po diagnostyce wypisano Wnioskodawczynię do domu w stanie leżącym z zaleceniem przeprowadzenia operacji kręgosłupa w ramach NFZ w roku 2021. Zainteresowana otrzymała także ze szpitala skierowania na rehabilitację w ośrodkach do tego przeznaczonych, ale żaden z nich nie chciał zakwalifikować Jej do przyjęcia z uwagi na stan leżący, twierdząc, że trzeba czekać na zabieg, bo w innym przypadku można ćwiczeniami zaszkodzić. Zabieg kręgosłupa miał więc stanowić podstawę i przygotować organizm Wnioskodawczyni do dalszej pracy związanej z przywracaniem Jej sprawności.

Ze względu na czas oferowanej przez NFZ operacji 2021 rok, oraz swój wiek () lata, Wnioskodawczyni podjęła decyzję o przeprowadzeniu tej operacji w trybie pilnym w szpitalu prywatnym. W międzyczasie wydano Zainteresowanej orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Operacja miała na celu ustabilizowanie lędźwiowego odcinka kręgosłupa, co zapobiegłoby dalszej deformacji i przygotowało Wnioskodawczynię do częściowego, samodzielnego wykonywania podstawowych czynności życiowych (korzystanie z toalety, łazienki itd.) i zaprzestania używania pampersów oraz mycia przez opiekunów w łóżku. Po zabiegu organizm zrehabilitował się na tyle, że aktualnie Zainteresowana nie musi leżeć w łóżku przez całą dobę. Może usiąść, może przy pomocy kul i balkonika podejść samodzielnie do toalety i łazienki. Wnioskodawczyni mieszka sama i dzięki tej operacji może teraz samodzielnie wykonywać najbardziej podstawowe czynności życiowe, które wcześniej nie były dla Niej możliwe. Pozostałe czynności związane z życiem są nadal wykonywane przez Jej opiekunów (zakupy, gotowanie, sprzątanie). Dopiero w 3 m-ce po zabiegu Zainteresowana została przyjęta na 5 tyg. turnus do ośrodka rehabilitacyjnego w () na zabiegi rehabilitacyjne, wcześniej nie było to możliwe, bo jak twierdzili lekarze ćwiczenia mogły jeszcze bardziej zdestabilizować kręgosłup.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00