Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 14.02.2020, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.532.2019.1.PP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.532.2019.1.PP
w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów poniesionych wydatków na objęcie udziałów zbytych w celu ich dobrowolnego umorzenia.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 grudnia 2019 r. (data wpływu 16 grudnia 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów poniesionych wydatków na objęcie udziałów zbytych w celu ich dobrowolnego umorzenia jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 grudnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów poniesionych wydatków na objęcie udziałów zbytych w celu ich dobrowolnego umorzenia.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
() S.A. (Wnioskodawca) jest spółką akcyjną z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wnioskodawca jest bankiem w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe. Wnioskodawca jest pośrednio zaangażowany w działalność deweloperską poprzez bycie udziałowcem w jednoosobowej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością posiadającej nieruchomości służące działalności deweloperskiej i prowadzącej projekty deweloperskie na tych nieruchomościach.
Wnioskodawca częściowo nabył udziały w spółce deweloperskiej płacąc cenę na podstawie umowy sprzedaży oraz częściowo objął je poprzez podwyższenie kapitału zakładowego w zamian za wkład pieniężny. Wnioskodawca podjął decyzję o zaprzestaniu zaangażowania kapitałowego w działalność deweloperską i w związku z tym przez spółkę deweloperską prowadzone były działania zmierzające do zbycia nieruchomości, na których działalność nie jest aktywnie prowadzona. W wyniku tego aktywa spółki deweloperskiej co do zasady składają się z gotówki, nieruchomości na której prowadzony jest aktualnie projekt deweloperski na podstawie wcześniej uzyskanego pozwolenia budowlanego, oraz trzech lokali pozostałych z poprzednich inwestycji. Zakończenie zaangażowania kapitałowego wnioskodawcy w spółce deweloperskiej będzie polegało na zbyciu spółce części udziałów w celu dobrowolnego ich umorzenia i po zakończeniu procedury umarzania kapitału zakładowego sprzedaży pozostałych udziałów inwestorowi branżowemu. Zakładane wynagrodzenie z tytułu zbycia udziałów w celu dobrowolnego umorzenia będzie niższe niż wydatki poniesione na ich nabycie i objęcie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right