Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 31.01.2020, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.657.2019.2.PR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.657.2019.2.PR

w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box)

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13 listopada 2019 r. (data wpływu 13 listopada 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 stycznia 2020 r. (data wpływu 17 stycznia 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 5% stawki opodatkowania w odniesieniu do dochodów uzyskanych z tytułu:

  • wytworzonego przez Wnioskodawcę oprogramowania jest prawidłowe,
  • rozwoju i ulepszania już istniejących utworów, które są użytkowane przez Wnioskodawcę na podstawie licencji niewyłącznej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 listopada 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z uwagi na braki formalne wniosku, Organ podatkowy pismem z dnia 9 stycznia 2020 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.657.2019.1.PR (doręczonym w dniu 10 stycznia 2020 r.) wezwał Wnioskodawcę na podstawie art. 13 § 2a, art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) do jego uzupełnienia, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia. W odpowiedzi na ww. wezwanie w dniu 17 stycznia 2020 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku (nadane w dniu 17 stycznia 2020 r.).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność polegającą na wytwarzaniu oraz rozwoju oprogramowania dla kilku klientów. W tym celu regularnie tworzy, testuje i ulepsza rozwiązania prototypowe. Prawa autorskie są następnie przenoszone na klientów na podstawie umów o świadczenie usług. Wnioskodawca wytwarza, rozwija i ulepsza oprogramowanie wykorzystując dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności z dziedziny technologii informacyjnych, opracowuje prototypy o potencjalnym wykorzystaniu komercyjnym oraz projekty pilotażowe. Prowadzi On badania, eksperymenty oraz poszerza wiedzę z dziedziny systemów informatycznych. Każdy z prowadzonych projektów jest unikalny. Zdaniem Wnioskodawcy, wyczerpuje to definicję prac badawczo-rozwojowych. Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność jest twórcza tworzy On oraz rozwija kod źródłowy aplikacji. Działalność jest zorganizowana w postaci jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzonej od przeszło 9 lat, prace wykonuje On systematycznie, planuje je. W działalności Wnioskodawca zwiększa zasoby swojej wiedzy oraz wykorzystuje posiadane zasoby wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Wytworzone, rozwijane i ulepszane oprogramowanie jest przejawem Jego indywidualnej działalności twórczej. Według Wnioskodawcy wytworzone przez Niego programy komputerowe podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszystkie podejmowane przez Wnioskodawcę działania polegające na rozwijaniu i ulepszaniu programu zmierzają do poprawy do jego użyteczności albo funkcjonalności. Nie podejmuje On żadnych działań, które celowo zmierzały by do pogorszenia użyteczności albo funkcjonalności tego oprogramowania. W większości przypadków (90%), Wnioskodawca jest właścicielem tego oprogramowania. W około 10% przypadków, jest On użytkownikiem posiadającym prawo do korzystania z tego oprogramowania na podstawie umowy licencyjnej. Oprogramowanie podlega ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wnioskodawca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Dodatkowo prowadzi On ewidencję dochodów przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Wnioskodawca nie ponosi żadnych kosztów na nabycie wyników innych prac badawczo-rozwojowych związanych. Całość wytworzonego oprogramowanie składa się wyłącznie z Jego prac badawczo rozwojowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00