Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 28.01.2020, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.645.2019.1.JM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.645.2019.1.JM
Wydatek w postaci kosztu zakupu komputera stacjonarnego Wnioskodawczyni może odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu rocznym składanym za 2019 r. na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 30 listopada 2019 r. (data wpływu 30 listopada 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi rehabilitacyjnej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 listopada 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi rehabilitacyjnej.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Córka Wnioskodawczyni jest osobą niepełnosprawną, posiadającą orzeczenie o stopniu niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym wydanym przez Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności z dnia 15 czerwca 2018 r. o charakterze okresowym do dnia 15 czerwca 2022 r. o symbolu niepełnosprawności 11-1 04-0. Niepełnosprawność utrzymuje się od 7-go roku życia. Jest na utrzymaniu Wnioskodawczyni, sama nie pracuje, jest studentką. Córka od 20 lat choruje na cukrzycę typu pierwszego, następstwem czego powstało u niej uszkodzenie wzroku stwierdzone w orzeczeniu. W dniu 12 stycznia 2019 r. Wnioskodawczyni zakupiła dla córki komputer ()z własnych środków, niedofinansowanych funduszy. Komputer został zakupiony, gdyż stary przestał działać i nie nadawał się do dalszego użytkowania. Zakupiony obecnie sprzęt rozszerza znaczącą jej możliwości komunikacyjne ze światem zewnętrznym oraz ułatwia jej naukę na uczelni, jest elementem koniecznym w jej otoczeniu, gdyż ze względu na swoją ułomność część zajęć odbywa się w systemie domowym (indywidualna organizacja studiów), korzystając właśnie ze sprzętu komputerowego. Komputer ten posiada cechy indywidualnego sprzętu, gdyż specjalnie wbudowany na nim program umożliwia córce całkowitą współpracę z komputerem, nawet przy bardzo słabej kondycji wzroku. Z komputera jest w stanie skorzystać sama, nie potrzebuje pomocy innych osób co w przypadku poprzedniego komputera było niemożliwe. Komputer waży bardzo mało i ma zainstalowany na indywidualne zamówienie dysk antywstrząsowy, umożliwiający córce przeniesienie samego komputera jeśli jest to konieczne w inne miejsce np. na uczelnie. Komputer poprzez swoje oprogramowanie ułatwiające przystosowanie osobom z dysfunkcją umożliwia jej zapoznanie się z materiałami, które przesyłają prowadzący, co w znaczący sposób poprawia możliwość przyswajania wiedzy. Sprzęt poprawia też komunikację ze światem, rehabilitację społeczną czy możliwość nauki języków obcych w formie domowej. Komputer posiada także podłączoną bezprzewodową klawiaturę dla osób niedowidzących, z większymi przyciskami, która zapewnia możliwość sporządzania dokumentów i notatek na studia. Komputer ten został zatem specjalnie przystosowany do wymogów niepełnosprawności córki na jej indywidualne zamówienie. Na poniesiony wydatek wydano Wnioskodawczyni fakturę na dane córki, związane jest to z gwarancją na sprzęt wynoszącą dwa lata na kwotę 1999 zł identyfikującą córkę jako klienta i firmę sprzedającą.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right