Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 31.12.2019, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.749.2019.1.MN, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.749.2019.1.MN

Wnioskodawca świadcząc usługi, o symbolu PKWiU 68.3, na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, które dokumentuje fakturami może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej na podstawie § 2 ust. 1 w zw. z poz. 26 zał. do rozporządzenia

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 12 listopada 2019 r. (data wpływu 12 listopada 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 listopada 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest rzeczoznawcą majątkowym i prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą związaną z obsługą rynku nieruchomości pn. M. Działalność Wnioskodawcy opodatkowana jest na zasadach ogólnych. PKD działalności to 68.31.Z, stąd przyporządkowanie do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług 68.3. W zakresie prowadzenia swojej działalności Wnioskodawca sporządza operaty szacunkowe określające wartość rynkową bądź odtworzeniową nieruchomości. Uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego Wnioskodawca uzyskał w maju 2016 roku. Rzeczoznawca majątkowy to osoba, która zajmuje się określaniem wartości nieruchomości. Tytuł rzeczoznawca majątkowy podlega ochronie prawnej. Dostęp do wykonywania tego zawodu regulowany jest przepisami prawa. Aby móc wyceniać nieruchomości trzeba najpierw uzyskać specjalne uprawnienia nadawane przez Ministra Inwestycji i Rozwoju. Wnioskodawca jest wpisany do Centralnego Rejestru Rzeczoznawców Majątkowych z numerem uprawnień xxx. Każdy sporządzony operat szacunkowy wymaga potwierdzenia za pomocą opieczętowania pieczęcią rzeczoznawcy majątkowego, na której znajduje się imię i nazwisko Wnioskodawcy, numer uprawnień oraz adres zamieszkania i numer telefonu. Czynności wyceny Wnioskodawca dokonuje etapowo. W pierwszej kolejności, przyjmując zlecenie na oszacowanie wartości nieruchomości Wnioskodawca podpisuje z klientem umowę. Następnie dokonuję oględzin w miejscu lokalizacji nieruchomości tzw. wizja lokalna. Po sporządzeniu dokumentacji fotograficznej, rozmowie z klientem oraz pozyskaniu niezbędnych dokumentów dotyczących nieruchomości, która ma być przedmiotem operatu szacunkowego (m.in. numer księgi wieczystej, wypis z rejestru gruntów, kopia mapy ewidencyjnej, zasadniczej i inne) Wnioskodawca przystępuje do procesu oszacowania wartości. W zależności od celu sporządzenia wyceny (do sprzedaży, do zabezpieczenia wierzytelności banku, do rozliczeń rodzinnych, do celów księgowych itp.) wykorzystuje podejście porównawcze, kosztowe lub mieszane. Najczęściej używanym jest podejście porównawcze, które polega na porównaniu nieruchomości wycenianej z nieruchomościami porównywalnymi, które były przedmiotem transakcji na rynku lokalnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00