Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 23.12.2019, sygn. 0112-KDIL3.4012.15.2019.1.JK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.15.2019.1.JK
Prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków, których nie można przypisać do konkretnej jednostki organizacyjnej Gminy.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 listopada 2019 r. (data wpływu 13 listopada 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków, których nie można przypisać do konkretnej jednostki organizacyjnej Gminy jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 listopada 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków, których nie można przypisać do konkretnej jednostki organizacyjnej Gminy.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca (dalej również jako: Gmina) jest jednostką samorządu terytorialnego oraz czynnym podatnikiem podatku VAT. Zgodnie z art. 3 Ustawy z dnia 5 września 2016 r. o szczególnych zasadach rozliczeń podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym handlu przez jednostki samorządu terytorialnego (Dz. U. z 2018 r., poz. 208), od dnia 1 stycznia 2017 r. Gmina podjęła wspólne rozliczanie podatku VAT wraz ze wszystkimi jednostkami budżetowymi i zakładem budżetowym.
Z dniem tym, zgodnie z art. 4 ww. Ustawy, Gmina wstąpiła we wszystkie przewidziane w przepisach dotyczących podatku VAT, prawa i obowiązki swoich jednostek budżetowych i zakładu budżetowego (dalej jako: jednostki organizacyjne). W obrębie Gminy funkcjonują jednostki organizacyjne realizujące inwestycje, w ramach których powstają środki trwałe służące działalności innych jednostek organizacyjnych Gminy. Po zrealizowaniu zadania inwestycyjnego, powstałe środki trwałe przekazywane są na rzecz poszczególnych jednostek organizacyjnych Gminy, które wykorzystują je dla potrzeb swojej działalności. Jeżeli w ramach inwestycji powstają wyłącznie środki trwałe służące działalności jednej z jednostek organizacyjnych Gminy, wówczas jednostka, która ponosi koszty związane z taką inwestycją, określa zakres przysługującego jej prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z nabyć towarów i usług dla potrzeb inwestycji, z uwzględnieniem charakteru działalności tej jednostki, która ostatecznie wykorzystywać będzie dany środek trwały. Innymi słowy, mając na uwadze sposób i cel wykorzystywania realizowanych inwestycji w obrębie Gminy, jednostki realizujące poszczególne inwestycje dokonują alokacji wydatków ponoszonych na poczet poszczególnych zadań inwestycyjnych i odpowiednio odliczają, częściowo odliczają lub nie odliczają podatku naliczonego z tytułu realizowanych inwestycji, w zależności od tego jakim zadaniom i którym jednostkom organizacyjnym Gminy posłużą odpowiednie środki trwałe. W związku z powyższym, jednostka realizująca inwestycję celem skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z nabyć towarów i usług dla potrzeb inwestycji, wykorzystuje także prewspółczynniki VAT (w rozumieniu art. 86 ust. 2a Ustawy o VAT), ewentualnie również współczynniki VAT (w rozumieniu art. 90 Ustawy o VAT), skalkulowane dla potrzeb działalności tych jednostek organizacyjnych, które będą wykorzystywać budowane środki trwałe. Prawidłowość takiego postępowania potwierdza uzyskana przez Gminę interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23 maja 2018 r. Powyższa interpretacja, dotyczy jednak wyłącznie takich wydatków ponoszonych w ramach inwestycji, które mogą zostać bezpośrednio zaalokowane do danego zadania realizowanego na rzecz jednej konkretnej jednostki organizacyjnej Gminy. Niektóre z realizowanych przez Gminę inwestycji, obejmują natomiast takie środki trwałe, z których część budowana jest dla potrzeb działalności jednej jednostki organizacyjnej Gminy, zaś inna część z nich, dla potrzeb działalności innej jednostki organizacyjnej Gminy. Przykładowo, inwestycja obejmująca budowę drogi publicznej wraz z torowiskiem tramwajowym obejmuje m.in.:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right