Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18.12.2019, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.454.2019.1.AP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.454.2019.1.AP

powstanie przychodu w związku z przekazaniem wierzytelności pożyczkowej na wkład do Spółki komandytowej

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 września 2019 r. (data wpływu 20 września 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania przychodu w związku z przekazaniem wierzytelności pożyczkowej na wkład do Spółki komandytowej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 września 2019 r. do tutejszego Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca, będący polskim rezydentem podatkowym w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako: ustawa o PIT), jest komandytariuszem Spółki komandytowej. Drugim wspólnikiem Spółki jest Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółce, w której Wnioskodawca jest komandytariuszem, zostaje udzielona pożyczka przez podmiot trzeci - osobę fizyczną niezwiązaną podmiotowo ze Spółką. Pożyczkodawca będzie miał wobec Spółki (Pożyczkobiorcy) roszczenie o zwrot udzielonej pożyczki, jednakże rozważa on także dokonanie konwersji wierzytelności z tytułu tej pożyczki na wkład do Spółki i tym samym uzyskanie statusu wspólnika tej Spółki (komandytariusza). W rezultacie doszłoby do zmiany struktury udziału kapitałowego Spółki, w której Wnioskodawca jest komandytariuszem, poprzez wniesienie nowego wkładu o wartości nominalnej równej kwocie udzielonej, a niespłaconej pożyczki.

Pożyczkodawca uzyskałby status wspólnika w zamian za wniesienie do Spółki, w której Wnioskodawca jest komandytariuszem, przysługującej mu wierzytelności jako wkładu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00