Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 09.12.2019, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.481.2019.1.JM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.481.2019.1.JM
Wnioskodawczyni będzie miała możliwość odliczenia, w ramach ulgi termomodernizacyjnej wskazanej w art. 26h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego domu mieszkalnego (instalację fotowoltaiczną), którego jest współwłaścicielem. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53.000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Wysokość wydatków ustala się na podstawie faktur wystawionych przez podatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 października 2019 r. (data wpływu 8 października 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi termomodernizacyjnej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 października 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi termomodernizacyjnej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawczyni jest współwłaścicielką nieruchomości w 50%, a pozostałe 50% należy do Jej rodziców. Oboje rodzice pobierają emerytury, a Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą, rozlicza się zgodnie ze stawką liniową, tj. 19%. Nieruchomość położona jest w miejscowości () i jest podległa Urzędowi Skarbowemu w (). Działalność gospodarcza Wnioskodawczyni nie jest prowadzona na terenie tej nieruchomości i w żaden sposób nie jest powiązana z tą nieruchomością. Wnioskodawczyni nie mieszka z rodzicami. Wydatek ten nie zostanie zaliczony do kosztów uzyskania przychodów ani odliczony na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym oraz nie zostanie uwzględniony przez Nią w związku z korzystaniem z ulg podatkowych w rozumieniu ustawy Ordynacja podatkowa. Montaż instalacji fotowoltaicznej będzie sfinansowany przez Wnioskodawczynię i nie będzie korzystała z kredytu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W związku z coraz większym problemem związanym ze zjawiskiem smogu oraz potrzebie ograniczania emisji zanieczyszczeń, korzystając z programu Czyste powietrze Wnioskodawczyni chciałaby zainwestować m.in. w instalację fotowoltaiczną wraz z osprzętem o szacunkowej mocy od 4,2 do 4,5 kWp z możliwością rozbudowy, by uzyskać istotny efekt termomodernizacyjny. Koszt zakupu instalacji wraz z osprzętem Wnioskodawczyni chciałaby odliczyć od dochodu w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Obecnie dom jest ogrzewany piecem na paliwo stałe, który zostanie wymieniony na nowoczesny gazowy kocioł kondensacyjny. Wnioskodawczyni chciałaby, aby system fotowoltaiczny w pełni pokrył zapotrzebowanie obecnie zużywanej energii elektrycznej oraz po wymianie starego pojemnościowego gazowego podgrzewacza wody na elektryczny (roczne zużycie energii elektrycznej w podgrzewaczu to ok. 1800 kWh) zapewnił również zasilanie podgrzewacza wody. Realizacja instalacji fotowoltaicznej, wymiany urządzeń grzewczych oraz innych niezbędnych prac termomodernizacyjnych zostałaby wykonana w ciągu roku, lub maksymalnie, dwóch. Obecnie uwarunkowania techniczne dla instalacji fotowoltaicznej zamontowanej na budynku mieszkalnym są ograniczone i wyglądają następująco:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right