Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 07.11.2019, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.560.2019.1.AM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.560.2019.1.AM

w zakresie stawki podatku VAT dla świadczonej usługi najmu lokali jako tymczasowego pomieszczenia

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 września 2019 r. (data wpływu 27 września 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla świadczonej usługi najmu lokali jako tymczasowego pomieszczenia jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 września 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla świadczonej usługi najmu lokali jako tymczasowego pomieszczenia.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca sp. z o.o. jest spółką, która prowadzi działalność m.in. w zakresie zakwaterowania w hotelach i podobnych obiektach.

Wnioskodawca zamierza podjąć współpracę gospodarczą z kontrahentem, który chce wynająć od Wnioskodawcy lokale, które kontrahent wskaże jako tzw. pomieszczenia tymczasowe dla osób wobec, których prowadzone jest postępowanie eksmisyjne.

Dla szczegółowego wyjaśnienia przedmiotu i celu umowy stron Wnioskodawca wskazuje, że jego kontrahent wynajmuje lokale mieszkalne osobom fizycznym, gdyż działa w formie towarzystwa budownictwa społecznego. W przypadku rozwiązania umowy z najemcą i braku dobrowolnego opuszczenia, opróżnienia i wydania lokalu mieszkalnego, kontrahent wszczyna postępowanie sądowe o wydanie lokalu. Po uzyskaniu tytułu wykonawczego kontrahent kieruje sprawę do komornika sądowego celem przymusowego wprowadzenia wierzyciela (kontrahenta) w posiadanie spornego lokalu mieszkalnego.

Procedurę wykonania postępowania egzekucyjnego w tej mierze reguluje art. 1046 Kodeksu postępowania cywilnego (dalej k.p.c.). Zgodnie z art. 1046 § 4 k.p.c. wykonując obowiązek opróżnienia lokalu służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika na podstawie tytułu wykonawczego, z którego nie wynika uprawnienie dłużnika do zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu lub prawo do lokalu zamiennego, komornik usunie dłużnika do innego lokalu lub pomieszczenia, do którego dłużnikowi przysługuje tytuł prawny i w którym może on zamieszkać. Jeżeli dłużnikowi nie przysługuje tytuł prawny do innego lokalu lub pomieszczenia, w którym może zamieszkać, komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności do czasu, gdy gmina właściwa ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu, na wniosek komornika, wskaże dłużnikowi tymczasowe pomieszczenie. Jednocześnie art. 1046 § 5 k.p.c. stanowi, że komornik nie może wstrzymać się z dokonaniem czynności, jeżeli wierzyciel lub dłużnik albo osoba trzecia wskaże pomieszczenie odpowiadające wymogom tymczasowego pomieszczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00