Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 17.10.2019, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.402.2019.1.LZ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.402.2019.1.LZ

Wydatkowanie przez Wnioskodawcę środki uzyskane ze sprzedaży własnościowego lokalu mieszkalnego na nabycie nowego lokalu mieszkalnego, służącego realizacji własnych celów mieszkaniowych, może stanowić wydatek na własne cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlegać zwolnieniu z opodatkowania na warunkach określonych w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie art. 13 § 2a, w zw. z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 lipca 2019 r. (data wpływu 29 lipca 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego - jest:

  • nieprawidłowe w zakresie terminu przeznaczenia środków na własne cele mieszkaniowe,
  • prawidłowe w pozostałym zakresie.

UZASADNIENIE

W dniu 29 lipca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W październiku 2017 r. w związku ze śmiercią ojca, Wnioskodawca (osoba fizyczna) nabył prawo do spadku, którym był lokal mieszkalny własnościowy położony w Polsce. Spadkobiercami była trójka rodzeństwa (łącznie z Wnioskodawcą) i w ramach spadku uzyskano prawo do 1/3 wartości lokalu mieszkalnego. W 2018 r. rodzeństwo darowało Wnioskodawcy swoje prawa do lokalu mieszkalnego, w związku z czym stał się On jego jedynym właścicielem. W tym samym roku Wnioskodawca sprzedał lokal mieszkalny, a środki uzyskane ze sprzedaży planuje w całości przeznaczyć na nabycie lokalu mieszkalnego w innym mieście w Polsce. Od września 2007 r. Wnioskodawca mieszka wraz ze Swoją żoną i dwójką dzieci w Wielkiej Brytanii, posiada tam własny domu. Wnioskodawca ma status rezydenta Wielkiej Brytanii, gdzie pracuje, płaci podatki i gdzie znajduje się jego centrum interesów życiowych. W Wielkiej Brytanii prowadzi działalność gospodarczą polegająca na świadczeniu usług wykończeniowych (budowlanych). Lokal mieszkalny Wnioskodawca planuje nabyć do majątku prywatnego. Lokal mieszkalny nie będzie wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej. Między Wnioskodawcą i Jego żoną istnieje małżeńska wspólność ustawowa. Lokal mieszkalny ma zostać nabyty przez Wnioskodawcę w tym roku. Zważywszy na fakt, że w Polsce przebywa bliska rodzina zarówno Wnioskodawcy jak i Jego żony, Wnioskodawca przyjeżdża do Polski dość regularnie. Lokal mieszkalny będzie przez Wnioskodawcę zajmowany podczas pobytu w Polsce - będzie Jego drugim domem. W dalszych planach Wnioskodawca rozważa również przeprowadzkę do Polski, powrót w momencie zaprzestania przeze Niego i Jego żonę pracy w Wielkiej Brytanii (na emeryturę). W czasie nieobecności w Polsce lokal mieszkalny nie będzie wynajmowany, gdyż Wnioskodawca chce korzystać z niego sam z rodziną, a koszty utrzymania takiego mieszkania nie są znaczne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00