Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 21.10.2019, sygn. 0115-KDIT2-2.4011.322.2019.2.ŁS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2-2.4011.322.2019.2.ŁS

Skutki podatkowe otrzymania od Brata w darowiźnie prawa do zwrotnego przeniesienia prawa własności nieruchomości oraz przeniesienia własności Nieruchomości.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 14 sierpnia 2019 r. (data wpływu 20 sierpnia 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania od Brata w darowiźnie prawa do zwrotnego przeniesienia prawa własności nieruchomości oraz przeniesienia własności Nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 sierpnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania od Brata w darowiźnie prawa do zwrotnego przeniesienia prawa własności nieruchomości oraz przeniesienia własności Nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną, mającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski i posiadającą nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Brat Wnioskodawczyni (dalej: Brat) zaciągnął pożyczkę od swojej (i Wnioskodawczyni) matki (dalej: Matka). W celu zabezpieczenia spłaty pożyczki, Brat przeniósł na Matkę należące do niego nieruchomości (dalej: Nieruchomości) tytułem przewłaszczenia na zabezpieczenie. Umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie zawarta pomiędzy Bratem a Matką przewiduje, że w przypadku terminowego zwrotu przez Brata pożyczki, własność nieruchomości przejdzie z powrotem na Brata (tzw. umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie pod warunkiem rozwiązującym. Oznacza to, że w przypadku ziszczenia się warunku spłaty należności bądź spełnienia innego świadczenia, dochodzi do powrotnego przeniesienia własności rzeczy na pożyczkobiorcę). W przypadku zaś, gdyby Brat nie spłacił pożyczki w przewidzianym umową pożyczki terminie, własność Nieruchomości przejdzie definitywnie na Matkę. Brat zamierza spłacić pożyczkę przed terminem określonym w umowie pożyczki. W momencie zwrotu pożyczki wygaśnie zobowiązanie Brata w stosunku do Matki i jednocześnie powstanie roszczenie Brata w stosunku do Matki do zwrotnego przeniesienia na Brata prawa własności przewłaszczonych na zabezpieczenie Nieruchomości. Zanim Matka przeniesie zwrotnie prawo własności Nieruchomości na Brata, Brat zamierza przenieść tytułem darmym (umowa darowizny) na Wnioskodawczynię przysługujące mu roszczenie względem Matki do zwrotnego przeniesienia własności przewłaszczonych ówcześnie Nieruchomości. Ze względu na fakt, iż przedmiotem przenoszonego roszczenia jest przeniesienie prawa własności nieruchomości, umowa darowizny roszczenia (prawa do uzyskania zwrotnego przeniesienia prawa własności do przewłaszczonych ówcześnie Nieruchomości) zostanie zawarta w formie aktu notarialnego. Następnie, po skutecznym zawarciu umowy darowizny pomiędzy Bratem a Wnioskodawczynią, Matka wykona zobowiązanie do zwrotnego przeniesienia prawa własności do przewłaszczonych Nieruchomości na Wnioskodawczynię, jako osobę uprawnioną (w związku z umową darowizny roszczenia prawa do uzyskania zwrotnego przeniesienia prawa własności do przewłaszczonych ówcześnie Nieruchomości) do domagania się przeniesienia zwrotnego prawa własności do Nieruchomości. W związku z tym, że zwrotne przeniesienie prawa własności dotyczyć będzie Nieruchomości, umowa przenosząca własność Nieruchomości z Matki na Wnioskodawczynię zostanie zawarta w formie aktu notarialnego. Wnioskodawczyni i Brat są rodzeństwem. Wnioskodawczyni oraz Brat są zstępnymi Matki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00