Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 24.09.2019, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.335.2019.1.KS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.335.2019.1.KS

Prawo do rozliczenia podatku wynikającego z faktur korygujących wystawionych przez Dostawcę.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 czerwca 2019 r. (data wpływu 24 czerwca 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do rozliczenia podatku wynikającego z faktur korygujących wystawionych przez Dostawcę jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 czerwca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do rozliczenia podatku wynikającego z faktur korygujących wystawionych przez Dostawcę.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT z siedzibą w Polsce. Od pewnego czasu pozostaje w stosunkach handlowych (jako nabywca towarów) ze spółką holenderską (Dostawca). Dostawca produkuje sprzedawane przez siebie towary (skarpetki) w zakładzie na terenie Polski, który prowadzony jest przez spółkę-córkę zarejestrowaną w Polsce. Dostawca jest właścicielem spółki polskiej. Dostawca dostarcza towary Wnioskodawcy bezpośrednio z fabryki zlokalizowanej w Polsce. Dostawca jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT w Holandii oraz od października 2018 r. w Polsce. Do tej pory Dostawca wystawił faktury Wnioskodawcy z holenderskim numerem NIP i stawką VAT w wysokości 0%. Wnioskodawca wykorzystywał zakupiony u Dostawcy towar w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej jako towar handlowy.

Niedawno Wnioskodawca otrzymał od Dostawcy informację, że urząd skarbowy stoi na stanowisku, że począwszy od 2014 r. Dostawca (w związku z dostawą towarów od jednego podmiotu z siedzibą w Polsce do drugiego podmiotu z siedzibą w Polsce) powinien wystawiać faktury z polskim numerem NIP i stawką VAT w wysokości 23%. Dostawca zaproponował, aby skorygować w 2019 r. faktury wystawiane dla Wnioskodawcy w latach 2014-2018 zmieniając stawkę VAT z 0% na 23%. Następnie Wnioskodawca miałby zapłacić za faktury korygujące i wystąpić do urzędu skarbowego o zwrot podatku VAT. Z informacji uzyskanych od Dostawcy odnośnie daty posiadania przez niego polskiego numer NIP wynika, że nie był on zarejestrowanym podatnikiem w momencie kiedy nabywał a następnie sprzedawał Wnioskodawcy towary, co może budzić wątpliwości co do prawa do rozliczenia podatku VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00