Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 13.09.2019, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.360.2019.1.MD, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.360.2019.1.MD

Opodatkowanie przychodów z najmu lokali mieszkalnych

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku, który wpłynął w dniu 31 lipca 2019 r. za pośrednictwem platformy ePUAP, identyfikator poświadczenia przedłożenia UPP ) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania przychodów uzyskiwanych z najmu lokali mieszkalnych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 lipca 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą po rozwodzie, nieprowadzącą działalności gospodarczej, Jego głównym źródłem utrzymania jest umowa o pracę na terenie kraju. Aktualnie posiada dwa mieszkania - jedno otrzymane w formie darowizny, drugie zakupione w 2018 r. Nieruchomość kupiona w 2018 r. została nabyta z wieloletnich oszczędności, co przy obecnej sytuacji w gospodarce było alternatywą dla lokat bankowych i innych form oszczędzania. Nieruchomość ta stanowi również długofalowe zabezpieczenie finansowe z przyszłym przeznaczeniem dla dzieci. Aktualnie Wnioskodawca kończy jej remont i planuje ją wynająć w celu zwrotu m.in. części kosztów zakupu.

Wnioskodawca mieszka u swojej partnerki, z którą wspólnie ponosi koszty codziennego funkcjonowania (jest po rozwodzie, więc jedno z mieszkań jest dla Niego zabezpieczeniem ewentualnych nieprzewidzianych sytuacji życiowych). Ponadto ma dwoje dorastających dzieci, które w przyszłości również będą korzystać z nieruchomości lub staną się ich właścicielami. Obecnie mieszkają z byłą żoną, która ma jeszcze dwoje dzieci z nowego związku małżeńskiego. Dotychczasowy lokal mieszkalny (darowizna) jest wynajmowany w ramach najmu prywatnego i rozliczany ryczałtem według stawki 8,5%. Najemców pozyskuje we własnym zakresie z prywatnych ogłoszeń w sposób okazjonalny. Umowy zawierane są na okresy do roku, ponieważ nie da się jednoznacznie określić przyszłej sytuacji rynkowej lub jest to utrudnione, z uwagi na specyfikę potencjalnych lokatorów i otoczenia (warunki stawiane przez najemców dotyczące standardów i lokalizacji, okres nauki i czas zatrudnienia oraz duża podaż mieszkań w ciągu roku). Większość najemców to osoby studiujące, które w okresie wakacyjnym nie są często zainteresowane wynajmem podczas przerw w nauce. Częstość i wysokość kwot przychodu z wynajmu nie jest więc procesem ciągłym i zależy m.in. od wspomnianych warunków. Uzyskiwane dochody z wynajmów są i będą w części przeznaczone na pokrycie bieżących opłat i modernizacji nieruchomości oraz zaspokajanie potrzeb osobistych Wnioskodawcy i Jego rodziny. Łączna wysokość przychodów z wynajmu w roku podatkowym nie przekroczy kwoty 100 000 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00