Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 14.08.2019, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.360.2019.2.IK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.360.2019.2.IK

Czy planowana sprzedaż działek, wydzielonych w wyniku podziału nieruchomości, dokonana przez Wnioskodawców będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku wspólnym, który wpłynął do tut. Organu 6 czerwca 2019 r., uzupełnionym pismem 19 lipca 2019 r. (data wpływu 24 lipca 2019 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania Wnioskodawcy za podatnika podatku VAT z tytułu dostawy nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 czerwca 2019 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania Wnioskodawcy za podatnika podatku VAT z tytułu dostawy udziałów w nieruchomości oraz opodatkowania tej dostawy.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 19 lipca 2019 r. (data wpływu 24 lipca 2019 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 15 lipca 2019 r. znak: 0111-KDIB3-1.4012.360.2019.1.IK.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania pana R.B.,
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania panią K.B.

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawcy są małżeństwem, obywatelami polskimi posiadającymi miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Umów małżeńskich majątkowych nie zawierali. Wnioskodawcy nie prowadzą działalności gospodarczej i nie są zarejestrowanymi czynnymi podatnikami VAT. Wnioskodawcy na mocy umowy darowizny z dnia 27 lutego 1996 r. stali się współwłaścicielami (wraz z siostrą Wnioskodawczyni i jej mężem, po 1/2 części) nieruchomości o powierzchni 9903 m2, położonej w C., ul. H. nr 46, oznaczonej jako działka nr 6/1, dla której Sąd Rejonowy w C. prowadził księgę wieczystą. Na podstawie umowy o zniesienie współwłasności z dnia 16 listopada 2006 r., Wnioskodawcy stali się właścicielami na zasadzie wspólności ustawowej, działki nr 6/4 o obszarze 5026 m2, powstałej w wyniku podziału działki nr 6/1 (składającej się na nieruchomość opisaną powyżej). Zgodnie z wypisem z rejestru gruntów na nieruchomość obejmująca działkę nr 6/4, dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą KW nr (), składają się użytki stanowiące w całości grunty orne (oznaczone symbolami R IVb, RV). Wnioskodawcy nie nabywali ww. nieruchomości w drodze zakupu, a stali się jej właścicielami w drodze umowy darowizny a następnie podziału i zniesienia współwłasności nieruchomości będącej przedmiotem umowy darowizny. Przedmiotowa nieruchomość położona jest na terenie nie objętym aktualnie planem zagospodarowania przestrzennego. Przedmiotowa nieruchomość ma kształt prostokąta o szerokości ok. 18 m i długości ok. 280 m. Przedmiotowa nieruchomość była wykorzystywana na cele rolne przed dokonaniem jej darowizny na rzecz Wnioskodawców oraz okresowo również w okresie późniejszym była obsiewana przez sąsiada Wnioskodawców, z tytułu czego Wnioskodawcy nie otrzymywali żadnych przychodów. Przedmiotowa nieruchomość nie była wykorzystywana przez Wnioskodawców na cele związane z działalnością gospodarczą. Wnioskodawcy ponosili jedynie koszty związane z obciążenia publicznoprawnymi wynikające z faktu bycia posiadania prawa własności gruntu. Nieruchomość nie była też przedmiotem żądnych umów cywilnoprawnych tj. umowy dzierżawy czy najmu. Wnioskodawcy nie byli wcześniej zainteresowani sprzedażą nieruchomości. Właściciele sąsiadującej, przylegającej nieruchomości do nieruchomości Wnioskodawców otrzymali oferty zakupu dot. części ich nieruchomości ale z zastrzeżeniem, żeby przyszła transakcja sprzedaży obejmowała też zakup części gruntów wchodzących w obszar nieruchomości Wnioskodawców, tak aby działka będące przedmiotem ewentualnej umowy sprzedaży uzyskała kształt zbliżony do kwadratu. Wnioskodawcy podjęli decyzje o zamiarze sprzedaży nieruchomości. Wnioskodawcy wraz z właścicielami sąsiadującej, przylegającej nieruchomości podjęli decyzje o przeprowadzeniu geodezyjnego podziału obu nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00