Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 18.07.2019, sygn. 0115-KDIT3.4011.266.2019.1.AK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.266.2019.1.AK

Czy opisany najem krótkoterminowy można traktować jako najem prywatny, a więc nie wymagający rejestrowania działalności gospodarczej, a także umożliwia wybór opodatkowania przychodu w formie ryczałtu zgodnie z przepisami ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 21 czerwca 2019 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 czerwca 2019 r. do tutejszego Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni jest na emeryturze nie prowadzi działalności gospodarczej. W ramach posiadanego udziału w nieruchomości, w miejscu dawnej służbówki i kuchni urządziła pokój z łazienką oraz małym aneksem kuchennym z przeznaczeniem na wynajem krótkoterminowy. Wnioskodawczyni nadmienia, że wynajem krótkoterminowy miałby miejsce w okresie letnim oraz w wolnych dniach w ciągu roku takich jak, np.: majówka, a więc miałby on charakter okazjonalny. W ramach najmu Wnioskodawczyni nie zamierza świadczyć żadnych usług o charakterze hotelowym, wydawać śniadań czy wyżywienia całodniowego, sprzątać czy zmieniać pościeli w czasie pobytu gości. Nie zamierza również zatrudniać żadnych pracowników. Wnioskodawczyni nadmienia, że chciałaby skorzystać z pośrednictwa portalu wynajmu krótkoterminowego, gdyż nie czuje się Ona na siłach poszukiwać na własną rękę gości. Pozyskiwane z takiego najmu przychody miałyby charakter nieregularny i nieciągły, a sam wynajem byłby amatorski i okazjonalny. Ewentualne przychody zasilałyby głównie fundusz remontów, gdyż budynek w którym Wnioskodawczyni mieszka pochodzi z lat przedwojennych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00