Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 16.07.2019, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.358.2019.1.AP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.358.2019.1.AP
Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją zadania.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 czerwca 2019 r. (data wpływu 27 czerwca 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją zadania pn.: jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 czerwca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją zadania pn.: .
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Gmina jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Realizując zadania własne, określone w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 1990, Nr 16 poz. 95, ze zm), tj. w zakresie zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty w sprawach gminnych dróg, a w szczególności w celu poprawy warunków komunikacyjnych, Gmina zamierza realizować zadanie inwestycyjne pn. , czyli wykonanie robót budowlanych, których zakres nie wymaga zmiany granic pasa drogowego na odcinku od 0+005,21 km do 0+909,28 km. Zakres robót objętych zgłoszeniem: - wykonanie profilowania istniejącej podbudowy zasadniczej z kruszywa łamanego, - wykonanie warstwy wyrównawczej o wymaganej minimalnej gr. 5 cm z mieszanki kruszywa łamanego stabilizowanego mechanicznie, - wykonanie na poszerzeniu podbudowy zasadniczej z mieszanki kruszywa łamanego stabilizowanego mechanicznie gr. 25 cm, - profilowanie koryta na poboczach, wykonanie warstwy ścieralnej na jezdni i mijankach z betonu asfaltowego gr. 5 cm, - wykonanie poboczy utwardzonych z mieszanki kruszywa łamanego gr. 10 cm, - wykonanie koryta na zjazdach gr. 30 cm, - wykonanie na zjazdach warstwy odsączającej z piasku gr. 10 cm, - wykonanie na zjazdach nawierzchni z kruszywa łamanego stabilizowanego mechanicznie gr. 20 cm. Gmina składa wniosek o przyznanie pomocy na operacje typu Budowa lub modernizacja dróg lokalnych w ramach poddziałania 7.2 Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszeniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii w ramach działania Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Celem inwestycji jest zwiększenie dostępności do budynku użyteczności publicznej siedziby sołtysa miejscowości ... oraz do gospodarstw rolnych. Przebudowana infrastruktura wykorzystywana będzie przez Gminę wyłącznie w celach związanych z poprawą stanu dróg lokalnych, zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska oraz z poprawą warunków życia mieszkańców w tym również zapewnienie możliwości bezpiecznego transportu. Przebudowana droga będzie dostępna dla wszystkich nieodpłatnie. Projekt nie generuje i nie będzie generować żadnych przychodów, w związku z powyższym brak jest czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, nie powstanie sprzedaż opodatkowana (brak podatku należnego). Według wytycznych instytucji zarządzającej tj. Urzędu Marszałkowskiego Województwa dotyczących dofinansowania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - wydatki poniesione na podatek od towarów i usług mogą zostać uznane za kwalifikowalne, jeśli beneficjent nie ma prawnej możliwości ich odzyskania. Faktury VAT, dokumentujące wydatki związane z realizacją zadania, wystawiane będą na Gminę a efekty realizacji zadania nie będą wykorzystywane do celów zarobkowych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right