Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 11.06.2019, sygn. 0114-KDIP4.4012.331.2019.1.RK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4.4012.331.2019.1.RK
Zwolnienie z opodatkowania sprzedaży budynku niemieszkalnego wraz z prawem użytkowania wieczystego.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 maja 2019 r. (data wpływu 28 maja 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania sprzedaży budynku niemieszkalnego wraz z prawem użytkowania wieczystego - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 maja 2019 r wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania sprzedaży budynku niemieszkalnego wraz z prawem użytkowania wieczystego.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, która w dniu w 12 lipca 2018 roku nabyła na podstawie umowy sprzedaży prawo użytkowania wieczystego nieruchomości, wraz ze znajdującym się na niej budynkiem o charakterze niemieszkalnym, stanowiącym odrębną własność. Powyżej wymienione użytkowanie wieczyste dotyczy nieruchomości oznaczonej nr 6/1, dla której Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą. Wnioskodawca nabył użytkowanie wieczyste ww. nieruchomości oraz odrębną własność ww. budynku od Fundacji.
Wskazana powyżej fundacja nabyła ww. prawo użytkowania wieczystego wraz z własnością znajdującego się na nimi budynku, na podstawie umowy darowizny, w dniu 07 marca 2012 roku przed notariuszem; akt notarialny. Zgodnie z treścią tej umowy na fundację zostały przeniesione wszystkie udziały w ww. prawie użytkowania wieczystego oraz udziały we własności ww. budynku, które poprzednio przysługiwały czterem osobom prawnym, każdej w udziałach po 1/4. Powyżej wskazani użytkownicy wieczyści (poprzednicy Fundacji) nabyli udziały w prawie użytkowania wieczystego ww. nieruchomości oraz w prawie odrębnej własności posadowionego na ww. nieruchomości budynku na podstawie sporządzonej w dniu 01 lipca 2011 roku przez notariusza, umowy o oddanie gruntu we współużytkowanie wieczyste na podstawie art. 204 ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 roku. W umowie tej wskazano, że nieruchomość oddawana w użytkowanie wieczyste jest zabudowana parterowym budynkiem o charakterze użytkowym, murowanym o powierzchni zabudowy 669 m. Budynek ten został wybudowany ze środków własnych poprzedników prawnych nabywających, co potwierdzone zostało stosownymi oświadczeniami w 2004 roku, złożonymi właścicielowi nieruchomości tj. gminie. Przy zawieraniu tej umowy okazano również wypis z ewidencji gruntów i budynków z dnia 07 czerwca 2011 roku, z którego wynika, że działka oddawana w użytkowanie wieczyste jest zabudowana ww. budynkiem. Ponadto w umowie powołano się na zarządzenie Prezydenta Miasta z dnia 22 kwietnia 2005 roku, w sprawie przeznaczenia do oddania w użytkowanie wieczyste w trybie bezprzetargowym ww. nieruchomości wraz z przeniesieniem prawa własności do ww. budynku. Jak wynika z tej umowy, użytkowanie wieczyste co do wskazanej nieruchomości ustanowiono na okres 99 lat, jednocześnie postanawiając o przeniesieniu na współużytkowników wieczystych prawa własności ww. budynku, w takich samych udziałach jak prawo użytkowania wieczystego czyli po 1/4 na rzecz każdej z federacji związkowych. Ponadto w § 5 ww. umowy potwierdzono, że nabywający byli w posiadaniu nieruchomości oddawanej w użytkowanie wieczyste oraz ww. budynku.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right