Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 03.06.2019, sygn. 0115-KDIT2-2.4011.141.2019.1.MM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2-2.4011.141.2019.1.MM

Ze zwolnienia od podatku na mocy art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) updof korzysta wyłącznie ta część otrzymanego zwrotu za wyżywienie, która nie przekracza diety z tytułu podróży służbowej (obejmująca 2,5 doby) określonej w ww. rozporządzeniu. Nadwyżka ponad tę kwotę stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy, od którego Wnioskodawca jako płatnik zobowiązany jest naliczyć, pobrać oraz odprowadzić do właściwego urzędu zaliczkę na podatek dochodowy.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 2 kwietnia 2019 r. (wpływ do tutejszego organu 5 kwietnia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku ze zwrotem pracownikowi z tytułu podróży służbowej kosztów wyżywienia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 kwietnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku ze zwrotem pracownikowi - z tytułu podróży służbowej kosztów wyżywienia.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Pracownik Urzędu Miejskiego w X został wysłany w delegację (podróż krajowa).

Pierwszego dnia delegacji wyjazd miał miejsce o godz. 9:50, natomiast powrót pracownika i zakończenie podróży służbowej nastąpiło dnia trzeciego o godz. 15:30. W rezultacie pracownik przebywał w delegacji 2,5 doby.

Urząd Miejski zapewnił pracownikowi bezpłatne wyżywienie w czasie podróży służbowej. Wydatki na posiłki zostały udokumentowane wystawioną pracodawcy fakturą, która opiewała na kwotę 250 zł (faktura obejmowała należność za zapewnione pracownikowi przez pracodawcę: obiad i kolację dnia pierwszego, śniadanie, obiad i kolację drugiego dnia oraz śniadanie i obiad dnia trzeciego), przy czym uiszczona przez pracownika kwota z tej faktury została mu przez pracodawcę zwrócona. Pracownik nie miał żadnego wpływu na wartość zapewnionego mu przez pracodawcę wyżywienia w czasie podróży służbowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00