Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 13.05.2019, sygn. 0112-KDIL3-3.4011.56.2019.1.AA, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3-3.4011.56.2019.1.AA

Rozliczenie kosztów uzyskania przychodów oraz przychodów z najmu.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 lutego 2019 r. (data wpływu 20 lutego 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie rozliczenia kosztów uzyskania przychodów oraz przychodów z tytułu najmu:

  • jest prawidłowe w części dotyczącej uznania kwoty otrzymanej na podstawie ugody pozasądowej za przychód oraz uznania kosztów remontu za koszty uzyskania tego przychodu,
  • jest nieprawidłowe w części dotyczącej źródła uzyskanych przychodów oraz poniesionych kosztów.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lutego 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie rozliczenia kosztów uzyskania przychodów oraz przychodów z tytułu najmu.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Małżonkowie w kwietniu 2017 r. wynajęli mieszkanie na podstawie umowy najmu okazjonalnego Najemcom. Umowa ta została zgłoszona Naczelnikowi Urzędu Skarbowego. Złożone zostało również oświadczenie o wyborze formy opodatkowania dochodu z umowy najmu na zasadach ogólnych. Jednocześnie wysłane zostało zgłoszenie, iż żona będzie rozliczała całość dochodu z tytułu umowy najmu. Umowa najmu okazjonalnego została zakończona z końcem czerwca 2018 roku. Najemcy opuścili lokal. Jednakże zwrócili mieszkanie w bardzo złym stanie (dziury w ścianach, zniszczona podłoga, uszkodzone drzwi i inne sprzęty, brud wymagający specjalistycznego czyszczenia i dezynfekcji). Stan lokalu został opisany w protokole zdawczo-odbiorczym na zakończenie najmu wraz z dokumentacją fotograficzną. Niebawem po zakończeniu najmu w mieszkaniu został przeprowadzony remont w celu doprowadzenia mieszkania do stanu sprzed rozpoczęcia najmu (gipsowanie dziur w ścianach, malowanie, wymiana zniszczonej podłogi, naprawa drzwi i innych sprzętów) oraz przeprowadzono gruntowne sprzątanie i odkażanie. Po zakończeniu remontu małżonkowie zamieszkali w mieszkaniu (mieszkanie nie było dalej wynajmowane). Zgodnie z umową najmu okazjonalnego małżonkowie wezwali byłych najemców do zapłaty kwoty wynikającej z ostatecznego rozliczenia umowy najmu, obejmującej koszt remontu w mieszkaniu (doprowadzenia mieszkania do stanu sprzed rozpoczęcia wynajmu), rozliczenia zużycia mediów oraz odszkodowania za wcześniejsze wypowiedzenie umowy najmu z winy Najemców. Na poczet wyliczonej kwoty zaliczono wpłaconą na początku wynajmu kaucję. Wynajmujący początkowo odrzucali zasadność zapłaty kwoty wynikającej z wezwania do zapłaty, jednakże później, po konsultacji z prawnikiem, zaproponowali zawarcie ugody pozasądowej, w której uznali roszczenie w całości oraz zobowiązali się do polubownej zapłaty uzgodnionej części należności (około 50%), w zamian za odstąpienie od dochodzenia całej kwoty na drodze postępowania cywilnego przed sądem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00