Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 24.04.2019, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.110.2019.1.WN, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.110.2019.1.WN
prawo do odliczenia 100% podatku od towarów i usług naliczonego przy zakupie (imporcie) samochodu osobowego ze Stanów Zjednoczonych jak i od innych kosztów związanych z tym pojazdem będącym towarem handlowym w ramach prowadzonej działalności gospodarczej
Na podstawie art. 13 § 2a, 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 lutego 2019 r. (data wpływu 25 lutego 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia 100% podatku od towarów i usług naliczonego przy zakupie (imporcie) samochodu osobowego ze Stanów Zjednoczonych jak i od innych kosztów związanych z tym pojazdem będącym towarem handlowym w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 lutego 2019 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia 100% podatku od towarów i usług naliczonego przy zakupie (imporcie) samochodu osobowego ze Stanów Zjednoczonych jak i od innych kosztów związanych z tym pojazdem będącym towarem handlowym w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca zarejestrowany w Polsce jako czynny podatnik VAT. Prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest m.in. 45.11.Z Sprzedaż hurtowa i detaliczna samochodów osobowych, a także 45.20.Z Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych. Firma kupuje używane samochody, a także samochody uszkodzone, które po naprawie służą do dalszej odsprzedaży. Wnioskodawca zajmuje się sprzedażą aut do 3,5 T jak i samochodów ciężarowych powyżej 3,5 T, a także dokonuje usług warsztatowych. Przed transakcją sprzedaży dokonuje potrzebnych napraw, konserwacji, wymienia zużyte części i innych czynności związanych z przygotowaniem towaru na sprzedaż. Wnioskodawca planuje zakup samochodów ze Stanów Zjednoczonych. Są to samochody osobowe do 3,5 T. Po zakupie dokona wszystkich opłat związanych z transportem z USA do portu Polskiego, za załadunek. Po dostarczeniu do portu w Polsce Wnioskodawca uda się do Urzędu Celnego aby opłacić cło oraz naliczony podatek VAT (od importu pojazdu). Zakupiony pojazd po stosownych opłatach będzie stanowił towar handlowy spółki w celu dalszej odsprzedaży. Sprowadzony samochód nie będzie służył do prywatnych lub służbowych celów podatnika w związku z czym nie będzie prowadzona ewidencja przebiegu. Samochód ten nie będzie wykorzystany jako samochód demonstracyjny lub zastępczy, ani też nie będzie wypożyczany w celu testowania przez klienta. Wnioskodawca nie będzie rejestrował pojazdu, przygotuje tylko wszystkie niezbędne dokumenty do rejestracji wraz z opłatami. Wnioskodawca nie ma specjalnej procedury, aby samochody nie były wykorzystane w celach prywatnych - nikt tego nie robi. Auta czekają na potencjalnych klientów, nikt z nich nie korzysta (nie ma nawet takiej możliwości gdyż pojazdy nie są zarejestrowane).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right