Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19.04.2019, sygn. 0112-KDIL3-2.4011.129.2019.1.JK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3-2.4011.129.2019.1.JK

Skutki podatkowe zawarcia umowy powiernictwa występujące po stronie powiernika.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 marca 2019 r. (data wpływu 28 marca 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku pochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wykonania umowy powiernictwa po stronie powiernika jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 marca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku pochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wykonania umowy powiernictwa po stronie powiernika.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz następujące zdarzenia przyszłe.

Wnioskodawca (dalej także Powiernik) jest osobą fizyczną, będącą rezydentem podatkowym w Polsce, zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawca zawarł z osobami trzecimi (dalej: Powierzający) umowy powiernictwa (dalej: Umowa), na podstawie której zobowiązał się do zawarcia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z kapitałem zakładowym w wysokości 30.000,00 zł (300 udziałów o wartości nominalnej 100 zł każdy), objęcia w założonej spółce 270 udziałów w imieniu własnym, ale na rzecz Powierzających, 30 udziałów w imieniu i na swoją rzecz; zgłoszenia spółki do Krajowego Rejestru Sądowego, a także wykonywania wszelkich praw wynikających z udziałów w Spółce, przy jednoczesnym stosowaniu się do instrukcji i poleceń Powierzających.

Powierzający zobowiązali się do zapewnienia środków finansowych niezbędnych do objęcia udziałów przez Wnioskodawcę.

W wykonaniu Umowy Wnioskodawca otrzymał kwotę odpowiadającą wysokości wkładu pieniężnego, utworzył spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (X sp. z o.o.) oraz objął 100% udziałów, przy czym Wnioskodawca mimo tego, że występuje w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego jako jedyny wspólnik Spółki, jest właścicielem 30 udziałów Spółki, natomiast pozostałych 270 udziałów nie jest właścicielem, a jedynie posiada je w imieniu rzeczywistych właścicieli (Powierzających) na podstawie przedmiotowych Umów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00