Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 10.04.2019, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.90.2019.1.AJ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.90.2019.1.AJ

Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do dokonania korekty podatku w związku z otrzymaniem w drodze darowizny przedsiębiorstwem.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ((Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 31 stycznia 2019 r. (data wpływu 15 lutego 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego związanego z przekazanym w formie darowizny przedsiębiorstwem jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 lutego 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego związanego z przekazanym w formie darowizny przedsiębiorstwem.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Planuje Pani założyć działalność gospodarczą i zostać zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT. Podstawowym profilem działalności będzie działalność w zakresie zarządzania i wynajmu nieruchomości. Głównym rodzajem planowanej sprzedaży realizowanej w działalności będą usługi dotyczące wynajmu, refaktura mediów, krótkotrwałego zakwaterowania. Planowane stosowane stawki podatku VAT w działalności to: stawka VAT zwolniona (wynajem na cele mieszkalne), stawka VAT 8% (np.: refaktura niektórych mediów, usługi krótkotrwałego zakwaterowania), stawka VAT 23%. Pani ojciec planuje darować Pani swoje całe przedsiębiorstwo stanowiące zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych. Darowizna będzie obejmować całe przedsiębiorstwo razem ze wszystkimi należnościami, zobowiązaniami, prawami i majątkiem trwałym zgodnie z art. 55(1) kodeksu cywilnego. W przypadku oznaczenia indywidualizującego przedsiębiorstwo (nazwy, firmy) darowiźnie będzie podlegała jej wyodrębniona część poza imieniem i nazwiskiem przedsiębiorcy. W tym celu przed całą transakcją założy Pani działalność gospodarczą i zarejestruje się jako podatnik czynny podatku VAT. Decyzja przekazania tej darowizny jest podyktowana faktem, iż Pani ojciec od ponad roku poważnie choruje i korzysta ze zwolnień lekarskich a aktualnie przebywa na zasiłku chorobowym. Ten fakt praktycznie uniemożliwia mu faktyczne i skuteczne zarządzanie i prowadzenie firmy. Ponadto z uwagi na wiek w roku 2019 Pani ojciec planuje przejść na emeryturę. Posiada Pani bardzo duże doświadczenie w prowadzeniu tego rodzaju działalności bowiem od ponad 10 lat pracuje w firmie ojca i wykonuje czynności na poziomie właścicielskim (zarządczym i wykonawczym). Istotnym jest fakt, iż posiada Pani kierunkowe wyższe wykształcenie - ukończyła studia o kierunku Marketing i Zarządzanie i dodatkowo w ostatnim okresie ukończyła specjalizację dotyczącą Zarządzania Nieruchomościami oraz Wycena Nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00