Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 05.04.2019, sygn. 0112-KDIL2-2.4012.71.2019.1.LS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4012.71.2019.1.LS

Sprzedaż prawa użytkowania wieczystego nieruchomości wraz z rozpoczętą budową budynku mieszkalno-usługowego przez Wnioskodawczynię będzie dokonana w ramach działalności gospodarczej, zdefiniowanej w art. 15 ust. 2 ustawy, a Wnioskodawczyni w związku z tą sprzedażą wystąpi w charakterze podatnika tego podatku zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 22 stycznia 2019 r. (data wpływu 11 lutego 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieuznania Wnioskodawczyni za podatnika podatku VAT z tytułu sprzedaży prawa użytkowania wieczystego nieruchomości z rozpoczętą budową budynku mieszkalno-usługowego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lutego 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieuznania Wnioskodawczyni za podatnika podatku VAT z tytułu sprzedaży prawa użytkowania wieczystego nieruchomości z rozpoczętą budową budynku mieszkalno-usługowego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni nie jest podatnikiem podatku VAT. Zainteresowana prowadzi działalność Gabinet Stomatologiczny. Wykonuje działalność w ramach wolnego zawodu polegającą na wykonywaniu usług stomatologicznych, które są zwolnione z podatku VAT. Miejscem wykonywania procedur stomatologicznych jest wynajmowany lokal w Przychodni (). Zainteresowana działalność wykonuje osobiście przy pomocy zatrudnionej na umowę o pracę asystentki stomatologicznej. Ponieważ Wnioskodawczyni wynajmuje lokal na gabinet stomatologiczny, a chcąc mieć własną przychodnię, w 2013 r. nabyła od Gminy do majątku wspólnego (łącznie z mężem nieprowadzącym działalności gospodarczej zatrudnionym jako urzędnik w Urzędzie Miejskim) prawo użytkowania wieczystego nieruchomości o powierzchni 5,47 ara z myślą o budowie budynku z własnym lokalem z przeznaczeniem na prowadzenie przychodni rehabilitacji stomatologicznej. Nieruchomość położona jest w strefie ochrony konserwatorskiej. Plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje zabudowę mieszkaniowo-usługową, plombową i nawiązującą charakterem do zabudowy istniejącej. Projekt budowlany musi być zaopiniowany i uzgodniony z Wojewódzkim Konserwatorem Ochrony Zabytków. Dla tego obszaru miejskiego zgodnie z koncepcją zabudowy i rewitalizacji miasta Z przewidziane są budynki o trzech kondygnacjach naziemnych (łącznie z parterem) i poddaszem użytkowym. Po nabyciu prawa użytkowania wieczystego Wnioskodawczyni wykonała projekt budowlany i uzyskała pozwolenie na budowę w grudniu 2015 r. w celu realizacji budynku na własne potrzeby mieszkaniowe i prowadzonej działalności leczniczej oraz opcjonalnie najmu lokali lub pomieszczeń. Projektowany budynek składa się z piwnic przynależnych lokalom użytkowym oraz lokalom niemieszkalnym, parteru z przeznaczeniem na działalność leczniczą (przychodnia stomatologiczna) oraz część rehabilitacyjną, opcjonalnie rekreacyjną i odnowy biologicznej. Dwie wyższe kondygnacje i poddasze przewidziane są pod część mieszkalną. Powierzchnia części usługowej nie przekroczy 25% powierzchni całkowitej budynku. Wnioskodawczyni zamierzała wykorzystać parter nieruchomości pod własną działalność leczniczą, rehabilitacyjną, opcjonalnie rekreacyjną i odnowy biologicznej. Część mieszkalną Wnioskodawczyni zamierzała wykorzystać na własne potrzeby mieszkalne oraz swojej rodziny, zakwaterowanie pacjentów głównie z zagranicy, którzy korzystaliby z usług medycznych, rehabilitacyjnych itp. Jeśli byłyby nadwyżki, wolne lokale mieszkalne Wnioskodawczyni przeznaczyłaby do wynajęcia na cele mieszkalne dla ludności. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę Wnioskodawczyni wykonała stan 0: wykopy, fundamenty, ściany piwnic, strop piwnic oraz przyłącze energetyczne i wodno-kanalizacyjne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00