Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29.03.2019, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.158.2019.1.KT, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.158.2019.1.KT

Brak rozpoznania na terytorium Polski wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz eksportu towarów z tytułu dostaw dokonywanych w ramach transakcji łańcuchowych.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 18 marca 2019 r. (data wpływu 19 marca 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozpoznania na terytorium Polski wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów bądź eksportu towarów z tytułu dostaw dokonywanych w ramach transakcji łańcuchowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 marca 2019 r. do tutejszego organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozpoznania na terytorium Polski wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów bądź eksportu towarów z tytułu dostaw dokonywanych w ramach transakcji łańcuchowych

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest podmiotem z siedzibą na terytorium Polski, zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny. W ramach prowadzonej działalności Spółka dokonuje sprzedaży towarów między innymi w ramach tzw. transakcji łańcuchowych z dwoma podmiotami (transakcje łańcuchowe w rozumieniu art. 7 ust. 8 ustawy o VAT). W ramach takich transakcji Wnioskodawca jest drugim w kolejności podmiotem dokonującym nabycia towaru od pierwszego podmiotu (będącego podmiotem posiadającym siedzibę w innym niż Polska kraju Unii Europejskiej). Wnioskodawca po nabyciu towarów dokonuje dalszej ich sprzedaży do kolejnego podmiotu w łańcuchu dostaw, do finalnego odbiorcy z siedzibą poza terytorium UE.

Transakcje zakupu i sprzedaży towarów przez Wnioskodawcę mogą odbywać się według różnych warunków Incoterms, w tym również zgodnie z warunkami EXW oraz CFR. W takich przypadkach, transport towarów bezpośrednio od dostawcy Wnioskodawcy do finalnego odbiorcy towarów z siedzibą poza terytorium UE realizowany jest przez firmę transportową, za której usługi płaci finalny odbiorca. Jednocześnie jednak to Wnioskodawca zajmuje się operacyjną organizacją transportu, tzn. podejmuje następujące czynności:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00