Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 28.03.2019, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.141.2019.1.RD, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.141.2019.1.RD
W zakresie opodatkowania poniesionego kosztu mandatu.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 marca 2019 r. (data wpływu 12 marca 2019 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania poniesionego kosztu mandatu - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 marca 2019 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania poniesionego kosztu mandatu.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Sp. z o.o. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) świadczy usługi najmu oraz leasingu (zarówno operacyjnego, jak i finansowego) w rozumieniu art. 7091 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 459 ze zm.), co stanowi główny przedmiot działalności Spółki.
Usługi te dotyczą przede wszystkim pojazdów samochodowych i są świadczone przez Spółkę na rzecz klientów (dalej: Korzystający lub Klienci) (i) prowadzących działalność gospodarczą - w tym zarejestrowanych czynnych podatników podatku od towarów i usług (dalej: VAT), jak i (ii) osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Pojazdy mogą być wykorzystywane przez Korzystających zarówno na terytorium Polski, jak i poza nim. Działalność ta generuje po stronie Wnioskodawcy sprzedaż opodatkowaną VAT.
W związku z użytkowaniem pojazdów samochodowych przez Korzystających zdarzają się sytuacje podczas podróży poza terytorium Polski, że naruszą oni przepisy o ruchu drogowym danego państwa, w skutek czego odpowiednie władze wystawiają mandat (dalej: Mandat zagraniczny). Przeważnie podmiotem, do którego władze danego państwa kierują Mandat zagraniczny, jest Wnioskodawca. W efekcie Spółka, jako adresat korespondencji ws. mandatu oraz właściciel pojazdu opłaca go, a następnie jego kwotą/kosztem - oprócz opłaty administracyjnej naliczonej zgodnie z tabelą opłat i prowizji (TOiP), stanowiącą integralną część umowy zawartej z Korzystającym, za obsługę samego procesu - obciąża danego Korzystającego, który naruszył przepisy ruchu drogowego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right