Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 25.03.2019, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.43.2019.2.MJ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.43.2019.2.MJ
Zwolnienie od podatku usługi wynajmu lokalu mieszkalnego na rzecz innego podmiotu gospodarczego celem zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych pracowników tego podmiotu.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 stycznia 2019 r. (data wpływu 29 stycznia 2019 r.) uzupełnionym pismem z dnia 28 stycznia 2019 r. (data wpływu 4 lutego 2019 r.) oraz pismem z dnia 12 marca 2019 r. (data wpływu 12 marca 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usługi wynajmu lokalu mieszkalnego na rzecz innego podmiotu gospodarczego celem zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych pracowników tego podmiotu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 stycznia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usługi wynajmu lokalu mieszkalnego na rzecz innego podmiotu gospodarczego celem zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych pracowników tego podmiotu. Wniosek uzupełniono w dniu 4 lutego 2019 r. o uwierzytelniony odpis pełnomocnictwa oraz w dniu 12 marca 2019 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
W pierwszej kolejności należy wskazać, że spółka (dalej jako Wnioskodawca) zawarła z podmiotem trzecim umowę leasingu operacyjnego i finansowego dotyczącego nieruchomości lokalowej (dalej jako Lokal). Zgodnie z umową leasingu, podmiot trzeci Finansujący, zobowiązał się do nabycia Lokalu, a następnie oddania Lokalu Wnioskodawcy do używania i pobierania pożytków, w zamian za ustalone na rzecz Finansującego wynagrodzenie. Ponadto z treści umowy leasingu wynika, że Wnioskodawca jest uprawniony do wynajmu Lokalu podmiotom trzecim. Następnie Spółka, korzystając ze swoich uprawnień, zawarła z podmiotem trzecim prowadzącym działalność gospodarczą (dalej jako Najemca) umowę najmu Lokalu na cele mieszkaniowe. Najemcą Lokalu jest spółka prawa handlowego w postaci spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Umowę najmu zawarto na czas nieokreślony. Najemca jest czynnym podatnikiem podatku VAT. W ramach zawartej umowy najmu, Najemca zobowiązał się do wykorzystywania Lokalu wyłącznie na cele mieszkaniowe, dla pracowników Najemcy. Zatem Najemca udostępnia Lokal na cele mieszkaniowe swoim pracownikom. Najemca nie jest uprawniony do oddawania Lokalu w podnajem. W treści zawartej umowy najmu zawarto postanowienia, z których jednoznacznie wynika, że Lokal może być wykorzystywany wyłącznie w celach mieszkaniowych. Ponadto zgodnie z umową najmu, w przypadku gdy Najemca używałby Lokalu w sposób niezgodny z przeznaczeniem, tj. inny niż cele mieszkaniowe, Spółka byłaby uprawniona do rozwiązania umowy najmu. Lokal jest wynajmowany wyłącznie na cele mieszkaniowe, zatem zachowuje charakter mieszkalny, nie jest lokalem użytkowym. Z tytułu najmu Najemca uiszcza Wnioskodawcy czynsz, który jest płatny na podstawie faktury VAT wystawianej przez Spółkę. Przeważającym przedmiotem działalności Spółki jest przetwarzanie i konserwowanie ryb, skorupiaków i mięczaków (PKD 10.20.Z), natomiast zgodnie z umową Spółki, jednym z przedmiotów działalności jest również wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (PKD 68.20.Z). Spółka jest czynnym podatnikiem podatku VAT.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right