Interpretacja indywidualna z dnia 12.03.2019, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.49.2019.1.MP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.49.2019.1.MP
podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie w zakresie możliwości skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 17 stycznia 2019 r. (data wpływu 23 stycznia 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 stycznia 2019 r. wpłynął do Organu podatkowego wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawczyni od 2012 r. leczy się psychiatrycznie i uczęszcza na psychoterapię. Po pobycie w szpitalu psychiatrycznym w 2016 r. na oddziale leczenia zaburzeń osobowości i nerwic, została Wnioskodawczyni zalecona dalsza psychoterapia. Również według prowadzącej Wnioskodawczynię specjalistki psychiatry, jedynym sposobem powrotu do odzyskania zdrowia psychicznego jest psychoterapia. Oczekiwanie na tego rodzaju usługi w ramach funduszu zdrowia jest długotrwałe. Wnioskodawczyni zalecono, ok. 5 lat leczenia, co w przypadku Narodowego Funduszu Zdrowia jest niemożliwe Wnioskodawczyni postanowiła skorzystać z psychoterapii prywatnej. Psychoterapię można uznać jako rehabilitację leczniczą, pozwalającą przywrócić Jej sprawność fizyczną i psychiczną poprzez stosowanie odpowiednich zabiegów leczniczych. Poniesione przez Wnioskodawczynię wydatki na psychoterapię nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Zakładowego Funduszu Aktywności, Państwowego Funduszu Zdrowia, Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, nie zostały też zwrócone Wnioskodawczyni częściowo lub w całości w jakiejkolwiek innej formie, nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Całość kosztów psychoterapii Wnioskodawczyni poniosła z własnych środków. Wnioskodawczyni orzeczenie o stopniu niepełnosprawności z symbolem choroby psychicznej posiada od 2014 r.