Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 21.02.2019, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.565.2018.1.JM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.565.2018.1.JM

Obowiązki płatnika

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 listopada 2018 r. (data wpływu 5 grudnia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z wypłatą zasiłku macierzyńskiego, wynagrodzenia i dywidendy pracownikowi, który w trakcie roku zmieni rezydencję podatkową jest:

  • nieprawidłowe w części dotyczącej obowiązków informacyjnych Wnioskodawcy z tytułu wynagrodzenia wypłacanego Pracownicy w okresie od dnia 1 kwietnia 2019 r., tj. w okresie kiedy Pracownica będzie miała miejsce zamieszkania dla celów podatkowych we Włoszech,
  • prawidłowe w pozostałym zakresie.

UZASADNIENIE

W dniu 5 grudnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z wypłatą zasiłku macierzyńskiego, wynagrodzenia i dywidendy pracownikowi, który w trakcie roku zmieni rezydencję podatkową.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (dalej także jako Spółka) jest polską spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, z siedzibą w Polsce, polskim rezydentem podatkowym. Nie posiada we Włoszech zakładu ani stałej placówki. Od kilkunastu lat Wnioskodawca zatrudnia na podstawie umowy o pracę (obecnie na czas nieokreślony) pracownicę (Pracownica) na stanowisku związanym z obsługą i kierowaniem spraw finansowo kadrowych Spółki. Pracownica jest także udziałowcem Spółki z o.o. (udział 30%).

Pracownica jest obywatelką polską, jednakże zamieszkuje na stałe we Włoszech. W marcu 2018 r., w okresie obowiązywania umowy o pracę urodziła dziecko, do marca 2019 r. przebywa na urlopie macierzyńskim. Zasiłek macierzyński wypłaca obecnie Wnioskodawca jako Pracodawca (ze względu na liczbę zatrudnionych osób otrzymuje następnie zwrot kwoty wypłaconego zasiłku z ZUS-u), z zasiłku tego potrąca m.in. jako płatnik zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego od marca 2019 r. Pracownica zamierza kontynuować pracę w Spółce, zaś Spółka zamierza dalej ją zatrudniać na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. W tym celu Spółka zamierza zawrzeć z Pracownicą w marcu 2019 r. kolejny aneks do umowy o pracę (Aneks). Pracownica po powrocie z urlopu macierzyńskiego będzie zamieszkiwała na terytorium Włoch. Jej centrum interesów życiowych jest we Włoszech, tam ma męża i jednocześnie ojca dziecka (który jest Włochem), tam będzie także wychowywało się dziecko. Pracownica wiąże swoją przyszłość z Włochami i tam chce pozostać na stałe. Pracownica uzyska certyfikat rezydencji podatkowej wydany przez włoskie organy podatkowe potwierdzający, że jest ona rezydentką podatkową Włoch. Dla celów niniejszego wniosku, Wnioskodawca przyjmuje, że certyfikat ten zostanie przedłożony w dniu 1 kwietnia 2019 r. i z tym też dniem rozpocznie się kontynuacja zatrudnienia na podstawie umowy o pracę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00