Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 07.02.2019, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.825.2018.1.MGO, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.825.2018.1.MGO
Brak prawa do odliczenia podatku VAT od usług hotelowych i gastronomicznych.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 grudnia 2018 r. (data wpływu 18 grudnia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT od usług hotelowych i gastronomicznych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 grudnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT od usług hotelowych i gastronomicznych.
We wniosku przedstawiono następujący zaistniały stan faktyczny:
Wnioskodawca jako osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą pod firmą C. W. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zgodnie z CEiDG przeważająca działalność gospodarcza zawiera się w kodzie PKD 90.01 działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych. W miesiącu październiku 2018 r. Wnioskodawca organizował trasę koncertową Chóru, który wystąpił z koncertami w P. i w Z. Była to trasa koncertowa pod patronatem ... z okazji uczczenia 100-lecia Niepodległości oraz 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych ... . Usługa Wnioskodawcy nie obejmowała części turystycznej, związanej ze zwiedzaniem Polski. Chór ten jest instytucją kultury, zgodnie z prawem miejscowym. Zgodnie z umową w ramach wynagrodzenia za organizację koncertów, która to usługa została poddana opodatkowaniu na zasadzie odwrotnego opodatkowania, Wnioskodawca nabywał między innymi, usługi hotelowe, gastronomiczne i cateringowe. Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, podatek od tych usług nie podlega odliczeniu w sytuacji kiedy podatnik podatku VAT nabywa je na własne cele (jest ich ostatecznym konsumentem). Sytuacja Wnioskodawcy jest odmienna. Wnioskodawca nabywa te usługi jako element składowy związany z organizacją trasy koncertowej (usługi sprzedanej z odwrotnym obciążeniem). Mając na uwadze orzeczenie NSA z 25 kwietnia 2017 r. sygn. akt I FSK 1637/15 oraz niektóre interpretacje w ocenie Wnioskodawcy, podatek naliczony od usług hotelowych, gastronomicznych i cateringowych powinien podlegać odliczeniu. Takie stanowisko jest zgodne z ogólną zasadą podatku od towarów i usług, która stanowi, że podatek naliczony powinien być dla czynnego podatnika VAT obojętny, jeśli służy sprzedaży opodatkowanej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right