Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 08.02.2019, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.608.2018.2.MG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.608.2018.2.MG

możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów przez wspólnika spółki cywilnej wydatków na zakup usług świadczonych przez wspólnika w ramach indywidualnej działalności gospodarczej

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 oraz art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 29 listopada 2018 r. (data wpływu 5 grudnia 2018 r.) uzupełnionym pismem z dnia 28 stycznia 2019 r. (data wpływu 30 stycznia 2019 r.) na wezwanie Nr 0114-KDIP3-1.4011.608.2018.1.MG z dnia 22 stycznia 2019 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów przez wspólnika spółki cywilnej wydatków na zakup usług świadczonych przez wspólnika w ramach indywidualnej działalności gospodarczej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 grudnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów przez wspólnika spółki cywilnej wydatków na zakup usług świadczonych przez wspólnika w ramach indywidualnej działalności gospodarczej.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowaną będącą stroną postępowania:
    Panią Urszulę M.
  • Zainteresowanych niebędących stroną postępowania:
    Panią Milenę P.

    Panią Anitę J.

przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawcy są osobami fizycznymi, prowadzącymi we własnym imieniu i na własny rachunek działalność gospodarczą polegającą na udzielaniu porad psychologicznych, prowadzeniu psychoterapii oraz edukacji psychologicznej. Wnioskodawcy podpisali umowę spółki cywilnej (dalej Spółka), której przedmiotem działalności będzie świadczenie usług tego samego rodzaju, przy czym usługi świadczone są przez Spółkę zarówno siłami samych wspólników, jak i siłami innych osób współpracujących ze Spółką na podstawie umów o pracę, umów cywilno-prawnych lub też występujących w stosunku do Spółki jako oddzielne podmioty gospodarcze. Także Wnioskodawcy zamierzają występować w stosunku Spółki w charakterze podwykonawców i wystawiać Spółce faktury z tytułu świadczonych usług psychoterapii wg ilości godzin przepracowanych z klientami (pacjentami). Klienci ci będą jednak rozliczać się ze Spółką za otrzymane porady / godziny terapii. Postępowanie takie umożliwi Wnioskodawcom prawidłowy, proporcjonalny do zaangażowania podział dochodów osiąganych wskutek zaangażowania Wnioskodawców; jednocześnie zaś możliwe będzie dzielenie pozostałych dochodów w sposób przewidziany umową Spółki (po 1/3 dla każdego Wspólnika). Z punktu widzenia wnioskodawców istotne jest, że usługi psychoterapii opierają się na zaufaniu klienta (pacjenta) do osoby konkretnego terapeuty, co determinuje organizację pracy w Spółce. W umowie spółki cywilnej podpisanej przez Wnioskodawców zawarty jest m.in. następujący zapis:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00