Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 04.02.2019, sygn. 0115-KDIT2-3.4011.415.2018.1.PS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2-3.4011.415.2018.1.PS

Nieudokumentowane koszty poniesione na remont mieszkania nie pomniejszają przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13 grudnia 2018 r. (data wpływu 19 grudnia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 grudnia 2018 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W roku 2017 kupiła Pani mieszkanie do generalnego remontu na rynku wtórnym w X. Zawarła Pani umowę pisemną z wykonawcą na kwotę 11 000 zł tytułem remontu Pani mieszkania. Wykonawcą jest E.F. - firma G. Wykonawca podał numer rachunku bankowego, zatem płatności dokonywała Pani za pomocą przelewów bankowych. Łącznie przelała Pani na wskazane konto kwotę 26 524 zł. Suma ta przewyższała kwotę ustaloną pierwotnie, ale wykonawca tłumaczył, że we wcześniejszym kosztorysie nie uwzględnił wszystkich prac, że materiały podrożały, że są nieprzewidziane wcześniej trudności w wykonaniu, itp. Przelewy były zatytułowane: remont mieszkania na ..., Meble kuchenne, umywalka, WC reszta materiałów, Balkony malowanie grzejników panele listwy, Zaliczka za materiały budowlane, Faktura zaliczkowa, Opłata za remont mieszkania na ul. Y, Oplata na poczet materiałów remontowych na ul. Y, Oplata za remont mieszkania na ul. Y. Odbiorcą tych przelewów był E.F. Raz na 2 miesiące przyjeżdżała Pani siostra żeby sprawdzić postęp prac w Pani mieszkaniu. Siostra informowała Panią, ze E.F. jest obecny w mieszkaniu, że skuł stare płytki w łazience częściowo, że założył panele, że zajmuje się ścianami w pokojach. Prace posuwały się bardzo wolno. Jak informuje Pani w maju 2018 r. przestał odbierać telefony. Wysyłała Pani listy polecone wzywające do ukończenia prac, lecz wszystkie wróciły nieodebrane. W lipcu 2018 r. musiała Pani szukać nowego wykonawcy. Jak informuje Pani, wykonawca E.F. nie wystawił żadnej faktury. Po kolejnych transferach płatności obiecywał, że wystawi fakturę zbiorczą. W konsekwencji napisała Pani do właściwego urzędu skarbowego. Wnioskowała Pani o wszczęcie kontroli i ukaranie wykonawcy, ponieważ nie wystawił żadnej faktury, nie zapłacił żadnego podatku i nie odprowadził podatku VAT pomimo, że był czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Otrzymała Pani pismo o Naczelnika Urzędu Skarbowego, w którym poinformowano Panią, że przedstawiane przez Panią informacje będą przedmiotem analizy i w uzasadnionym przypadku będą podstawą do podjęcia kontroli podatkowej lub postepowania podatkowego. Poinformowano Panią też, że ewentualne ustalenia nie zostaną Pani udzielone, gdyż stanowią tajemnicę skarbową.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00