Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 25.01.2019, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.894.2018.1.JP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.894.2018.1.JP

W zakresie ustalenia stawki podatku VAT w wysokości 8% dla usługi najmu.

Na podstawie art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 20 listopada 2018 r. (data wpływu 26 listopada 2018 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia stawki podatku VAT w wysokości 8% dla usługi najmu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 listopada 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia stawki podatku VAT w wysokości 8% dla usługi najmu.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca (Spółka z o.o.) świadczy usługę zakwaterowania na rzecz swoich pracowników (zleceniobiorców). Spółka w związku z ww. usługą stosuje stawkę podatku VAT w wysokości 8%. Spółka w celu zakwaterowania swoich pracowników (zleceniobiorców) wynajmuje lokale od innej spółki.

Okres korzystania z miejsca noclegowego przez pracowników jest różny (ze względu na rotację pracowników oraz czynniki zewnętrzne), może wynosić np. 2 tygodnie, miesiąc lub kilka bądź kilkanaście miesięcy. Dany pracownik może wynajmować miejsce noclegowe nawet dłużej niż rok. Celem pracownika nie jest przeniesienie interesu życiowego do danej miejscowości, ale możliwość przebywania w niej w związku z wykonywaną pracą (przede wszystkim są to pracownicy pochodzący z zagranicy). Usługi, które świadczy Wnioskodawca są zbliżone do usług hotelowych - opłata pobierana jest za miejsce noclegowe, natomiast brak jest usług charakterystycznych dla hotelu. Zdaniem Wnioskodawcy świadczone usługi należy zakwalifikować jako usługi krótkotrwałego zakwaterowania tj. PKWiU 55.20.19.0 - Pozostałe usługi obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania bez obsługi. Spółka ma wątpliwości, czy stosuje właściwą stawkę podatku VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00