Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19.11.2018, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.716.2018.1.OS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.716.2018.1.OS

Moment powstania obowiązku podatkowego

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 września 2018 r. (data wpływu 21 września 2018 r.) w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego w sytuacji udostępnienia samochodów na rzecz pracowników jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 września 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego w sytuacji udostępnienia samochodów na rzecz pracowników.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa, której podstawowym przedmiotem działalności są roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. Do prowadzenia swojej działalności Spółka wykorzystuje samochody:

  • będące jej własnością
  • udostępnione na podstawie umowy leasingu lub wynajmu długoterminowego

Na podstawie Regulaminu korzystania z samochodów służbowych do celów prywatnych, Spółka umożliwia pracownikom odpłatne użytkowanie samochodów służbowych do jazd prywatnych.

Należność od pracownika za korzystanie z samochodu służbowego do celów prywatnych jest ustalana po zakończeniu miesiąca jako iloczyn ilości kilometrów przejechanych do celów prywatnych oraz stawki za kilometr wynikającej z cennika świadczenia usług wynajmu samochodów bez kierowcy stosowanego w rozliczeniach z podmiotami zewnętrznymi plus podatek VAT. Usługa wynajmu pracownikowi samochodu służbowego do celów prywatnych jest - po wyliczeniu kwoty należności - dokumentowana fakturą VAT (na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20.12.2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (poz. 36 załącznika), Spółka nie ewidencjonuje w kasie rejestrującej dostawy towarów i świadczenia usług na rzecz pracowników). Ponieważ dla usług najmu został ustalony w art. 19a ust. 5 pkt 4b i ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług szczególny moment powstania obowiązku podatkowego tj. dzień wystawienia faktury nie później niż termin płatności, to podatek VAT należny z tytułu udostępnienia pracownikowi samochodów służbowych do celów prywatnych jest deklarowany w miesiącu wystawienia faktury.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00