Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19.11.2018, sygn. 0115-KDIT2-2.4011.392.2018.1.MD, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2-2.4011.392.2018.1.MD

W sytuacji gdy lekarze i lekarze dentyści w ramach doskonalenia zawodowego uczestniczyć będą w szkoleniach, których koszt będzie refundowany w całości lub częściowo ze środków pochodzących ze składek członkowskich, pod warunkiem regularnego opłacania składek członkowskich, nie sposób przyjąć, że po stronie uczestników szkoleń powstanie przysporzenie majątkowe, a w konsekwencji przychód w rozumieniu art. 20 ust. 1 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Mając na uwadze fakt, iż zwrot kosztów uczestnictwa w szkoleniach nie będzie stanowić przychodu dla jego uczestnika, Wnioskodawca w opisanych okolicznościach nie będzie zobowiązany do wystawiania swoim członkom, korzystającym z przedmiotowego świadczenia, informacji PIT-8C na podstawie art. 42a cytowanej ustawy.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 1 października 2018 r. (data wpływu 5 października 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych uczestnictwa w szkoleniach, refundowanych w całości lub w części ze środków samorządu zawodowego oraz obowiązku wystawienia informacji PIT-8C jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 października 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych uczestnictwa w szkoleniach, refundowanych w całości lub w części ze środków samorządu zawodowego oraz obowiązku wystawienia informacji PIT-8C.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Okręgowa Izba Lekarska jest jednostką organizacyjną samorządu zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów, posiadającą osobowość prawną (art. 3 ust. 2 ustawy o izbach lekarskich). Podobnie jak w przypadku innych samorządów zawodowych reprezentujących osoby wykonujące zawody zaufania publicznego: adwokatów, radców prawnych, pielęgniarek i położnych, biegłych rewidentów i innych przynależność do samorządu zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów jest obowiązkowa, co wynika z art. 17 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i art. 6 ust. 1 i 2 ustawy o izbach lekarskich). Obowiązek ten dotyczy lekarzy i lekarzy dentystów, mających stwierdzone lub przyznane prawo wykonywania zawodu, wpisanych do rejestru lekarzy prowadzonego przez właściwy organ samorządu, wykonujących zawód na terenie Izby.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00