Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 13.11.2018, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.613.2018.1.RM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.613.2018.1.RM

uznanie Wnioskodawczyni za podatnika VAT z tyt. transakcji sprzedaży działki; sprzedaż działki, dla której nie będzie uchwalonego planu zagospodarowania przestrzennego oraz nie zostanie wydana decyzja o warunkach zabudowy korzystać będzie ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 14 września 2018 r. (data wpływu 24 września 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działki gruntu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 września 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działki gruntu.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Małżonek podatnika - osoba fizyczna - nie w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej - zawarł w dniu 22 grudnia 1993 roku, w formie pisemnej z innymi osobami fizycznymi umowę o wspólne inwestowanie (dalej zwaną również Umową). Wszystkie będące stronami Umowy osoby fizyczne, zawierały Umowę - nie w związku z prowadzoną przez te osoby działalnością gospodarczą.

Mocą powyższej Umowy, małżonek podatnika zobowiązał się względem pozostałych osób fizycznych - stron Umowy, do powierniczego nabycia w imieniu własnym oraz pozostałych stron Umowy prawa własności nieruchomości gruntowej niezabudowanej, o powierzchni około 25 hektarów (dalej nieruchomość).

W treści Umowy, w związku z planowanym zakupem nieruchomości, strony zobowiązały się do wpłacenia na rachunek bankowy Podatnika oznaczonych sum pieniężnych. Każda z osób fizycznych miała wpłacić taką samą kwotę wyrażoną w złotych polskich. Osoby fizyczne - strony Umowy przekazały małżonkowi podatnika uzgodnione kwoty, co umożliwiło nabycie przez małżonka podatnika do majątku dorobkowego małżonka podatnika i podatnika, mocą aktu notarialnego, w dniu 28 grudnia 1993 roku, od osób trzecich opisanej powyżej nieruchomości. Nieruchomość składała się z dwóch działek gruntu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00