Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 31.10.2018, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.602.2018.2.KW, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.602.2018.2.KW
moment odliczenia podatku naliczonego w związku z zawartą ugodą w postępowaniu sądowym
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13 sierpnia 2018 r. (data wpływu 17 sierpnia 2018 r.), uzupełnionym pismem z dnia 18 października 2018 r. (data wpływu 24 października 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu odliczenia podatku naliczonego w związku z zawartą ugodą w postępowaniu sądowym jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 sierpnia 2018 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu odliczenia podatku naliczonego w związku z zawartą ugodą w postępowaniu sądowym.
Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 18 października 2018 r. poprzez doprecyzowanie opisu sprawy.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółdzielnia Mieszkaniowa w (zwana dalej Spółdzielnią) jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółdzielnia zajmuje się zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych jej członków i ich rodzin oraz właścicieli lokali, bądź uprawnionych z tytułu spółdzielczych własnościowych praw do lokali, niebędących jednak członkami Spółdzielni. Zaspokajanie powyższych potrzeb przez Spółdzielnię odbywa się poprzez dostarczanie samodzielnych lokali mieszkalnych, a także lokali o innym przeznaczeniu. Spółdzielnia administruje dwoma wyodrębnionymi osiedlami budynków wielomieszkaniowych.
W związku ze swoją działalnością Spółdzielnia wykonuje czynności polegające na eksploatacji i utrzymaniu nieruchomości (lokali) tak na rzecz osób będących i niebędących jej członkami, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, czy prawo odrębnej własności lokali mieszkalnych, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych. Nie są to jedyne czynności, których dokonywała Spółdzielnia, aby realizować cel przywołany powyżej. Mianowicie między innymi Spółdzielnia przeprowadzała inwestycje budowlane, w których występowała jako inwestor. Po realizacji inwestycji budowlanych tj. oddaniu do użytku budynków wielomieszkaniowych Spółdzielnia przenosiła odrębną własność lokali w tych nowo wzniesionych budynkach. Spółdzielnia nie realizowała jednak samodzielnie robót budowlanych przywołanych powyżej, ale wyłoniwszy Generalnego Wykonawcę, powierzyła mu kompleksowe wykonanie robót budowlanych w zakresie wzniesienia budynków wielomieszkaniowych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right