Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 29.10.2018, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.553.2018.1.KP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.553.2018.1.KP

Zastosowanie zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 września 2018 r. (data wpływu 26 września 2018 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 września 2018 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca, będący zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, prowadzi działalność w zakresie szeroko rozumianej ochrony między innymi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Od 1 stycznia 2018 r. obowiązuje rozporządzenie z 20 grudnia 2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. poz. 2454; dalej: Rozporządzenie). Wnioskodawca wskazuje, że nie dokonuje dostawy towarów wymienionych w § 4 ust. 1, ani nie świadczy usług wymienionych w § 4 ust. 2 tego Rozporządzenia.

Zakres świadczeń dla osób fizycznych obejmuje m.in.: instalacje, konserwacje i naprawy systemów alarmowych, monitorowanie obiektów i podjazdy grup interwencyjnych. Spółka całą sprzedaż dokumentuje fakturami VAT. Wnioskodawca wystawia około dziesiątek tysięcy faktur miesięcznie, z czego duża część dotyczy abonamentów za monitorowanie i podjazdy załóg interwencyjnych.

Każdy Klient dokonuje wpłaty na odrębny rachunek bankowy wskazany na fakturze (obsługa płatności masowych). Część numeru rachunku bankowego stanowi numer klienta w bazie kontrahentów Wnioskodawcy. Dokonywanie wpłaty na wyodrębniony indywidualny rachunek bankowy, oznacza że wpłaty na danym rachunku są przyporządkowane do jednego klienta. Jeśli klient systematycznie i szczegółowo opisuje przelewy, wówczas od razu można ustalić, jakiej czynności ta zapłata dotyczyła. Jeżeli klient zapłaci więcej niż za jeden okres rozliczeniowy bez szczegółowego opisu, bo np. zwlekał z zapłatami, to wówczas zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego określającymi zasady rozliczania należności, w sytuacji braku odmiennego oświadczenia dłużnika i gdy dłużnik (klient) ma wobec wierzyciela (przedsiębiorcy) kilka długów o charakterze pieniężnym, zapłata dłużnika zostaje zaliczona za najdawniej wymagalny dług (art. 451 Kodeksu Cywilnego).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00