Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 09.10.2018, sygn. 0112-KDIL3-1.4011.359.2018.1.AG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3-1.4011.359.2018.1.AG
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika związanych z uiszczaniem zaliczek na podatek z tytułu pakietów medycznych
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 września 2018 r. (data wpływu 10 września 2018 r.), uzupełnionym w dniu 21 września 2018 r. oraz w dniu 8 października 2018 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika związanych z uiszczaniem zaliczek na podatek z tytułu pakietów medycznych (stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe) jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 września 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika związanych z uiszczaniem zaliczek na podatek z tytułu pakietów medycznych (stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe).
Wniosek uzupełniono w dniach 21 września 2018 r. i 8 października 2018 r.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.
Miejskie Przedsiębiorstwo (dalej jako Spółka) prowadzi działalność w zakresie zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków. Zgodnie z obowiązującym w Spółce Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy, pracownicy mają prawo korzystać z pakietu usług medycznych świadczonych przez wyspecjalizowany podmiot zewnętrzny. Pracownik, który korzysta ze świadczeń partycypuje w kosztach pakietu medycznego w wysokości 5 zł, natomiast Spółka dopłaca do ceny pakietu 40 zł. Pakiet medyczny przysługuje pracownikom bez względu na to, czy świadczą pracę czy przebywają na urlopach rodzicielskich, macierzyńskich, wychowawczych lub bezpłatnych (trwających co najmniej jeden miesiąc kalendarzowy). Z przyczyn niezależnych od Spółki mogą wystąpić sytuacje, w których pracownik w danym miesiącu otrzyma jedynie świadczenie, polegające na dofinansowaniu do pakietu medycznego. Przykładowo taka sytuacja wystąpi w przypadku osób przebywających, np. na urlopie wychowawczym czy urlopie bezpłatnym. Dla porządku należy dodać, że z uwagi na liczbę zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego, Spółka zobowiązana jest do wypłaty np. zasiłku macierzyńskiego. W konsekwencji, obok świadczenia ze stosunku pracy (dofinansowanie do pakietu medycznego) Spółka wypłaca świadczenia, które zaliczane są do katalogu przychodów z innych źródeł. Wartość dofinansowania do pakietów świadczeń medycznych ponoszona przez Spółkę stanowi dla pracowników, uprawnionych do ich wykorzystania, przychód ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2018 r. poz. 1509) dalej jako ustawa o PIT. Z uwagi na wielkość dofinansowania (40 zł), przychód jest mniejszy aniżeli koszty uzyskania przychodu przewidziane przez Ustawodawcę w art. 22 ust. 2 ustawy o PIT.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right